Отидете към основна версия

8 237 75

Украйна вече едва удържа руските войски, а новините от Германия са лоши

  • украйна-
  • олаф шолц-
  • германия-
  • русия-
  • нато-
  • сащ-
  • война

Привържениците на Украйна се безпокоят, че промените в Германия ще подкопаят подкрепата за Киев

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Потенциалното влияние на Доналд Тръмп върху хода на украинския конфликт и западния съюз не е тайна за никого. Но това, което се случва в Германия, е не по-малко важно, отбелязва в. "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.

Германия е вторият по големина донор като държава на Украйна след Съединените щати и ключов играч както в ЕС, така и в НАТО. Въпреки това в страната е налице подем на популистките партии, симпатизиращи на Русия.

"Алтернатива за Германия" (АзГ) се размина на косъм с победата на изборите в провинция Бранденбург. Това е третото поредно силно представяне на партията, след като завърши първа в Тюрингия и втора в Саксония.

Като се съберат гласовете на АзГ и тези за "Алианс на Сара Вагенкнехт" (АСВ) се получава, че най-малко една трета от германците (и дори повече в Източна Германия) гласуват за популистки партии, които са силно антиимиграционни, враждебни към НАТО и решени да отменят помощта за Украйна. Когато украинският президент Володимир Зеленски говори в Бундестага през юни, 77 членове на АзГ, т.е. всички освен четирима, бойкотираха речта му, припомня "Файненшъл таймс".

Заради политическите позиции на АзГ, съчетани с подозренията, че много от нейните членове тайно желаят още по-радикален дневен ред, утвърдените партии в Германия ще откажат да влязат в коалиция с популистите - поне на национално ниво. Но нарастването на политическите крайности вече се отрази на правителствената политика. Решението на Германия да въведе отново граничен контрол със своите съседи от ЕС отразява опасенията относно нелегалната миграция, подклаждани от популистите.

Привържениците на Украйна се опасяват, че политическите промени ще подкопаят германската подкрепа за Киев. Украинската армия вече едва удържа руските войски в източната част на страната и изпитва недостиг на боеприпаси и персонал. Спадът на германската и американската подкрепа ще помогне на Русия да спечели, отбелязва "Файненшъл таймс".

Дори руските танкове да не влязат в Киев, привържениците на Украйна се опасяват, че правителството на Зеленски скоро ще бъде принудено да направи териториални отстъпки, които биха позволили на Владимир Путин да претендира за победа. Едно неизгодно мирно споразумение би поставило под съмнение бъдещето на Украйна като жизнеспособна държава и би насърчило Путин да заплашва други страни.

Приятели на Украйна в Берлин виждат все повече и повече признаци на по-нататъшно смекчаване на подкрепата на Германия. Докато Обединеното кралство и САЩ обсъждат разрешаването на украинските въоръжени сили да нанасят удари в дълбочина на руска територия с техните ракети, Германия изключи перспективата за доставка на нейни ракети "Таурус".

Канцлерът Олаф Шолц продължава да стои на позицията, че няма да разхлаби правилата за използване на германски оръжия в битката на Украйна срещу Русия, въпреки молбите на Киев, предаде ДПА. Правителството е взело "няколко решения“ относно военната подкрепа за Киев, "които са пределно ясни“, заяви Шолц в Ню Йорк, малко преди да се срещне с украинския президент Володимир Зеленски.

Той уточни, че това включва ограничения, които не позволяват на Украйна да изстрелва ракети дълбоко на руска територия.

"Това не е съвместимо с личната ми позиция ... Ние няма да направим това. И имаме основателни причини за това“, заяви Шолц, който е в САЩ за седмицата на високо равнище на Общото събрание на ООН.

Германският министър на финансите Кристиан Линднер каза, че по-нататъшното финансиране на Украйна е невъзможно без компенсаторни бюджетни съкращения, а те са политически немислими. Решението на ЕС да мобилизира част от замразените руски активи, за да помогне на Украйна, намали натиска върху Берлин. Но въпросът за германската финансова помощ със сигурност ще се върне, отбелязва агенцията.

Канцлерът Олаф Шолц изостава още повече в националните социологически проучвания и изглежда ще бъде победен на федералните избори следващия септември. Най-ревностните привърженици на Украйна се страхуват, че Шолц ще бъде изкушен да си върне изгубените политически позиции, като стартира мирна инициатива преди изборите.

Нервността относно плановете на Шолц беше подхранена от слуховете в Берлин миналата седмица, че контактна група от членове на неговата Социалдемократическа партия е пристигнала в Москва за тайни преговори, посочва "Файненшъл таймс".

Ведомството категорично отхвърли тези спекулации. Остава впечатлението, че ключовите помощници на Шолц са еднакво отвратени както от русофилските популисти, така и от берлинските "ястреби“, които настояват за рязко увеличаване на помощта за Киев. По украинския въпрос социалдемократите смятат, че са от лагера на умерените. Задачата на правителството, както я вижда самият Шолц, е да поддържа единството на разделената страна чрез провеждане на предимно проукраинска политика.

Покрай местните избори в три германски провинции беше забелязан и друг ход на Шолц. На събитие в град Пренцлау, в средата на септември, той каза, че Берлин се стреми да преследва извършителите на атака срещу газопроводите "Северен поток", предаде "Дойче веле".

"Това беше терористичен акт", каза Шолц и добави, че неговото правителство е призовало органите за сигурност и прокурорите да продължат разследването на инцидента.

"Искаме да изправим тези, които са направили това, ако успеем да ги хванем, пред съда в Германия“, каза той, добавяйки, че няма да има "снизходителност“ в този случай.

Тръбопроводите "Северен поток" от Русия до Германия бяха взривени през есента на 2022 г. През август Германия издаде заповед за арест на заподозрян украинец, който е живял в Полша във връзка със случая. Заподозреният не беше задържан, отбелязва "Дойче веле".

Шолц подчерта, че Русия вече е била спряла доставките на газ по тръбопровода преди атаката. Той каза, че замяната на руски газ с друг източник е струвала на Германия значително над 100 милиарда евро.

Междувременно сред украинците - отдавна разочаровани от скоростта на охлюва, с която германската помощ пристига - всеки намек, че правителството на Шолц може да стане още по-предпазливо, буди само тревога. Ястребите в Киев и Берлин твърдят, че ако Путин не бъде спрян в Украйна, той ще продължи напред и ще започне да заплашва НАТО и в крайна сметка самата Германия, посочва "Файненшъл таймс".

Шолц и съюзниците му контрират, че той далеч не е наивен относно заплахата, която представлява Путин. Те виждат ежедневни доказателства за руска бруталност в Украйна, както и признаци на подривна дейност и дезинформация в самата Германия. В дългосрочен план германските анализатори се опасяват, че Русия напълно е прехвърлила икономиката си на военни релси и е готова за масово производство на оръжия. Те отбелязват, че някои от най-модерните оръжия, които Русия произвежда, не се използват в Украйна, а изглежда са складирани с оглед на бъдещ конфликт.

Германският канцлер знае всичко това. Но политическите лидери живеят в момента и техните възгледи почти винаги се определят от вътрешната политика. Шолц е изправен пред много трудни избори и той би искал да се кандидатира като кандидат за мир.

В същото време той живее и работи в Берлин - този град е видял много мрак и скръб, но е далеч от съвременната фронтова линия в Украйна. Миналата седмица уличните барове и велосипедните алеи в близост до канцлерството бяха оживени от хора, радващи се на слънцето на циганското лято. Ще бъде трудно за правителството и хората да се примирят с идеята, че мрачните времена се завръщат в Европа, констатира "Файненшъл таймс".

Поставете оценка:
Оценка 3 от 49 гласа.

Свързани новини