Отидете към основна версия

1 651 14

Разочаровани от демократите, латиноамериканците в САЩ все повече се ориентират към Тръмп

  • сащ-
  • доналд тръмп-
  • камала харис-
  • мигранти-
  • демократическа партия-
  • републиканска партия

В лабиринта от пъстри сергии много членове на латиноамериканската общност обвиняват демократите за нарастващите разходи за живот и миграционната политика

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Разочаровани от демократите по въпроси като икономиката и миграцията, все повече латиноамериканци като Мария Салинас казват, че ще гласуват за Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ - подкрепа, която може да се окаже от решаващо значение за него.

„Тръмп може да промени малко нещата“, казва Салинас, която държи сергия на битпазар северно от Лас Вегас в Невада - един от решаващите щати преди изборите на 5 ноември.

„Хора от семейството ми от години търсят начин да уредят положението си и нищо, само обещания и обещания. (Демократите) държат хубави речи, но нищо не се променя за нас“, споделя 56-годишната жена.

„Този път ще дам гласа си за него, за да видя дали ще може да ни помогне“, допълва тя.

В лабиринта от пъстри сергии много членове на латиноамериканската общност обвиняват демократите за нарастващите разходи за живот и миграционната политика.

Макар че като цяло латиноамериканците продължават да гласуват за Демократическата партия, през последните години те бяха привлечени от републиканците.

През 2012 г. 71 процента от латиноамериканците гласуват за демократите, а 27 процента - за републиканците. През 2020 г. делът на гласувалите за демократите в тази група избиратели спадна до 66 процента, докато Доналд Тръмп си осигури 32 процента.

Според неотдавнашно социологическо проучване на „Унидос Ю Ес“ 57 процента от латиноамериканците сега клонят към демократката Камала Харис, при 34 процента за Тръмп.

Това може да окаже голямо влияние, особено в щата Невада, където тази общност представлява една пета от избирателите и където изборите изглежда ще бъдат изключително оспорвани, тъй като социологическите проучвания дават на Харис преднина от едва половин процентен пункт.

„Много раздразнен“

„Никога не съм разбирал защо хората казват, че латиноамериканците трябва да са демократи“, казва Хавиер Барахас, собственик на ресторант в Лас Вегас.

„Демократите никога не са ни помагали“, добавя 60-годишният мъж, който е прекосил границата между САЩ и Мексико през 70-те години на миналия век.

Той вече веднъж е гласувал за Доналд Тръмп през 2020 г. Едва сега обаче казва, че открито се обявява за републиканец.

„Сега, да, казвам го, защото съм много раздразнен от демократите [...]. Това е начин да им кажа: Добре, стига толкова. Не сме съгласни с вас, трябва да ни приемате по-сериозно“, казва ресторантьорът.

Така например Хавиер Барахас хвали бившия президент републиканец Роналд Рейгън, който през 1986 г. разрешава легализирането на няколко милиона имигранти. Според него обещанията на Доналд Тръмп за „масови депортации“ ще засегнат само „престъпниците“: „Той няма да преследва работниците“, казва Барахас.

Той отбелязва, че не приема лично нападките на кандидата на републиканците срещу мигрантите, но твърди, че е предупредил бившия президент, който е посетил ресторанта му, както и Джо Байдън, че много латиноамериканци са против тази реторика.

Според социологическо проучване на „Ню Йорк таймс/Сиена Колидж“ от началото на този месец повечето латиноамериканци не се тревожат, когато Доналд Тръмп обвинява мигрантите, че са престъпници и „тровят кръвта“ на страната.

„Имигрант като нас“

Въпреки това кандидатурата на Камала Харис пренареди картите и може да помогне на демократите да спрат напредъка на Тръмп.

„Въпреки че не е латиноамериканка, тя е имигрант като нас. Тя е преживяла същите прояви на дискриминация“, посочва 62-годишната Рейна Велис.

Кандидатката на демократите „е дете на родители имигранти“, посочва 54-годишният Рикардо Фернандес, имайки предвид индийските и ямайските родители на вицепрезидентката.

Според този бизнесмен, който е емигрирал от Мексико преди повече от 40 години, Демократическата партия „отговаря в по-голяма степен на нашите идеи и начин на съществуване“, но трябва да направи повече, за да говори на латиноамериканците.

Той смята, че подкрепата за милиардера въпреки яростната му антиимиграционна реторика се дължи на факта, че „много латиноамериканци не са добре информирани“.

„Много е важно общността ни да обърне внимание а това, което се разиграва тук“, казва Фернандес и допълва: „Говорим за кандидат, който казва, че иска да помогне на средната класа, и за кандидат [...], чийто план е да облагодетелства милиардерите и милионерите“.

„А колко латиноамериканците са милионери в щата САЩ?“, задава реторичен въпрос той.

превод от френски език: Алексей Маргоевски, БТА

Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 9 гласа.

Свързани новини