Отидете към основна версия

2 427 30

"Мъжът ми искаше да ме убие": историята на Диана Б.

  • насилие над жени-
  • германия-
  • жени-
  • побой-
  • насилие-
  • домашно насилие

Многократно той я бие, души, а накрая сериозно я наранява. Но тъй като срещу него не е имало предишни обвинения, в съда престъплението му е отбелязано като първо провинение и получава условна присъда.

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Каква е най-голямата опасност за една жена? Непознат мъж в парка късно вечер? Всъщност често насилието и убийствата са дело на близки - партньори или бивши партньори. Всеки ден един мъж в Германия се опитва да убие своята настояща или бивша партньорка и много често успява. По данни на Федералната криминална служба през 2023 година в Германия 155 жени са били убити от свои (бивши) партньори.

Съпругът на Диана Б. (името е променено) в продължение на години я заплашва, че ще я убие, разказва тя пред Дойче Веле. Многократно той я бие, души, а накрая сериозно я наранява. Но тъй като срещу него не е имало предишни обвинения, в съда престъплението му е отбелязано като първо провинение и получава условна присъда. Въпреки че съдът забранява на насилника да се доближава до Диана Б., тя иска да направи всичко възможно, за да не бъде открита от него, защото се страхува. Тя се обръща за помощ към приюта за жени в Кобленц. С подкрепата на работещите там успява да изгради нов живот за себе си и децата си.

Така Диана Б. оцелява. Но стотици други жени биват убити. Адвокатката Корина Вехран-Ишерт си спомня за една жена с няколко малки деца, която е била убита от съпруга си: въпреки забраните за контакти, мъжът многократно преследвал жената повече от две години след раздялата. "Мъжът нападна жената в коридор - и я уби. Това беше ужасно", разказва Вехран-Ишерт.

"Когато жени са били убити, защото са жени, трябва да наричаме тези престъпления с истинското им име, а именно - фемициди. Тези убийства на жени не трябва да се омаловажават като т.нар. трагедии във връзката или драми от ревност", казва министърката на вътрешните работи на Германия Нанси Фезер. В Германия убийството на жена (или фемицид) не е отделно престъпление, извършителите могат да бъдат осъдени за убийство или непредумишлено убийство. Федералната министърка по въпросите на семейството Лиза Паус настоява: "Нуждаем се не само от пакет за сигурност срещу терористите, които намушкват хора с нож, но и от превенция и защита на жените от насилие." Тя добавя, че всеки втори ден в Германия жена бива убита от настоящия или бившия си партньор. "Това ме разстройва силно и ме ядосва."

Без законови промени убийствата ще продължат

Лиза Паус е изготвила проект на закон за подпомагане на жертвите на насилие, но той все още не е факт. "В коалиционното споразумение обявихте, че ще създадете закон, който да защитава по-добре засегнатите от насилие", гласи част от текста на отворено писмо, подписано от различни асоциации и над 30 000 души. "Без подобен закон ще продължат да умират хора и ще продължат да се разрушават човешки животи - защото им е отказана защитата, от която толкова спешно се нуждаят", се казва още в отвореното писмо.

В Германия липсват около 14 000 места в центрове за жени в съответствие с Истанбулската конвенция. Проучване установи, че в тази посока се инвестират твърде малко средства: едва 300 милиона евро вместо препоръчителните до 1,6 милиарда евро годишно като разходи за превенция и защита от насилие.

Всяка федерална провинция сама решава какъв да е размерът на финансирането в тази област. Александра Нейзиус ръководи женския център в Кобленц, в който са настанени Диана Б. и децата ѝ. Нейзиус отправя сериозни критики срещу този модел на финансиране. Със своите 115 000 жители Кобленц се нуждае от поне 11 или 12 сигурни помещения в центрове за жени. А сега те са едва 7, разказва тя. Щом при нас се освободи място, най-много до един час то отново е запълнено."

"Все повече жени казват: Имам нужда от защита, не мога повече да се прибирам вкъщи, бият ме, заплашват ме със смърт", казва Габриеле Слабениг, която отговаря за случаите на домашно насилие в полицията в Кобленц. Тя обработва между 150 и 200 сигнала годишно и наблюдава високорисковите случаи. В Кобленц полицията е принудена да откарва някои от засегнатите жени на 200 до 300 километра, тъй като наблизо рядко се намира място веднага. Експерти преглеждат мобилните телефони на жените, за да премахнат софтуерите за проследяване и шпиониране.

Ръководителката на женския център в града Александра Нейзиус критикува факта, че жените трябва сами да плащат за престоя си, ако нямат право на социални помощи. Заедно с една социална организация тя се опитва да помогне на засегнатите с дарения. Според националната статистика именно жените, които трябва сами да плащат за престоя си в женски приют, се връщат обратно към стария си начин на живот, т.е. отново попадат в ръцете на насилника.

По думите на Нейзиус насилието над жени е факт във всички социални слоеве, но делът на жените мигранти в приютите е по-висок, защото те се нуждаят от повече подкрепа. "Често нямат семейство тук, което да им помогне, не говорят добре езика и не познават правните разпоредби."

Изход от страха и насилието

Диана Б. има късмет. Последния път, когато съпругът ѝ я малтретира жестоко, тя успява да избяга от един магазин, където други мъже застават пред нея, за да я защитят. След операция и престой в болница, тя и децата ѝ получили стая в женския приют в Кобленц. Тя разказва с усмивка за уважението, с което са се отнесли към нея там.

Преди ескалацията Диана Б. се надявала, че ще успее да се освободи от насилието, като се раздели с мъжа. За да накара съпруга си да се съгласи, тя оттеглила жалбата срещу него. Заживяла сама с децата, но опасността не била отминала, разказва тя. На рождения ден на сина ѝ се появил съпругът ѝ. Завлякъл я за косата в мазето, заплашил я, че ще я убие и я душил жестоко. Дъщеря ѝ ги последвала: "Моля те, татко, остави мама, остави я, остави я, моля те, остави я!", крещяла тя.

Раздяла, смъртни заплахи, душене - тези действия са сигнали за висок риск от убийство, казва Габриеле Слабениг от полицията в Кобленц. Тя посочва и някои характеристики на опасните партньори: "Мъже, които са изключително агресивни, импулсивни, контролиращи, доминиращи, ревниви."

"Моля ви, напуснете в името на децата"

"Деца, които стават свидетели на насилие над майка си, също са жертви на насилие", предупреждава семейната адвокатка Корина Вехран-Ишерт. Има голям риск някой ден те да започнат да подражават, казва тя: "Синът започва да бие или да се държи като мачо като съпруг. А дъщерята става жертва."

Александра Нейзиус се обръща към жените, които искат да останат със съпрузите си заради децата: "Моля, напуснете тези мъже - точно заради децата".

Диана Б. никога повече не иска да вижда съпруга си. Тя показва снимка на лицето си след тежкото нараняване. Знае, че не е редно да остане със съпруга си заради децата. "Ако аз не съм добре, и децата ми няма да са добре." Тя е посъветвала дъщеря си следното: когато порасне и някой ден има партньор, веднага да го напусне, ако той не я уважава или дори я удря.

Автор: Андреа Грунау

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 13 гласа.

Свързани новини