Северна Корея е изпратила хиляди войници в Русия - вероятно за да се бият срещу Украйна. Какво още се знае? Тук отговаряме на най-важните въпроси.
За колко севернокорейски войници става дума?
Украински, южнокорейски и американски източници съобщават, че Северна Корея е изпратила най-малко 10 000 свои войници в Русия, някои говорят за 12 000.
Руският президент Владимир Путин не отрече, че възнамерява да прибегне към използването на севернокорейски войници. „Това е наше суверенно решение." Украйна и нейните поддръжници осъдиха остро изпращането на войниците - те се опасяват от по-нататъшна ескалация.
Къде се намират севернокорейските войници?
Частите са били изпратени най-напред в руския Далечен изток, за да преминат обучение. По данни на медиите, освен другото, те учат и най-важните военни команди на руски. Трябва и да носят руски униформи.
Смята се, че част от тях е пристигнала в региона на Курск, т.е. близо до границата с Украйна. В този руски регион в началото на август украинската армия успя да направи изненадващ пробив и взе под свой контрол редица населени места. Руската армия иска да си възвърне територията, за което вероятно разчита на подкрепата на севернокорейските войници.
За какво са ѝ на Русия севернокорейските войници?
Руските загуби във войната срещу Украйна са големи. По данни на британските военни тайни служби през септември на ден са били избивани или тежко ранявани по 1271 руски войници, а като цяло загиналите във войната руски бойци вероятно са над 600 000. По думите на генералния секретар на НАТО Марк Рюте, поради това Русия „не е в състояние да поддържа атаките си срещу Украйна без чуждестранна подкрепа".
Путин наистина има спешна нужда от повече войници. Но наблюдателите се питат дали 10 000 севернокорейски войници могат трайно да компенсират големите руски загуби.
Как би могла да изглежда мисията на севернокорейците?
Южнокорейските тайни служби предполагат, че изпратените в Русия севернокорейци са висококвалифицирани специалисти. Но засега не е ясно как и къде точно ще оперират те. „Предназначението на севернокорейската армия е да воюва на Корейския полуостров, а не в чужбина", посочва американският военен анализатор Марк Кенсиън. Той смята, че никой от войниците не е бил в чужбина преди това.
Неговото мнение е, че на войниците могат да бъдат дадени специални задачи - например в сферата на логистиката или във връзка с доставените на Русия севернокорейски ракети.
Украинският президент Володимир Зеленски е убеден, че всички севернокорейци ще бъдат изпратени на фронта. „Украйна фактически ще се окаже принудена да се бори в Европа срещу Северна Корея."
Нарушава ли се международното право с изпращането на севернокорейски войници срещу Украйна?
С нападателната си война срещу Украйна Русия нарушава международноправната забрана за използване на насилие. Ако Северна Корея подкрепя тази война със свои войници, то „Пхенян също ще действа в противоречие с международното право", обяснява пред ДВ юристът професор Клаус Крес.
Той допълва, че в това отношение няма разлика дали севернокорейските войници ще бъдат използвани в региона на Курск, в окупираните от Русия области или в други украински региони - на всички тези места Северна Корея най-малкото ще оказва съдействие на руските операции в противоречие с международното право.
Става ли Северна Корея страна във войната?
Зависи под чие командване ще бъдат севернокорйските войници, казва Крес. „Ако те са изцяло под командването на Русия, действията им ще бъдат приписвани единствено на Русия съгласно международното право, респективно Северна Корея няма да е страна във войната." Това остава така, дори севернокорейците да се включат директно в бойните действия, подчертава експертът.
„По-различно ще е ако Северна Корея запази командването над своите войници, независимо дали самостоятелно или заедно с Русия", посочва Крес. В този случай в резултат от непосредственото участие на войниците си в бойните действия Северна Корея ще се превърне в страна в конфликта.
При това положение Украйна би получила правото да се защитава и на севернокорейска територия - т.е. да реагира във военен план. Защото ако действията на севернокорейците достигнат определена интензивност, това би било въоръжено нападение на Северна Корея срещу Украйна.
Какво ще получи Северна Корея в отплата?
Северна Корея разполага с една от най-големите армии в света - с 1,3 милиона войници. Изпращането на войските в Русия би могло да осигури боен опит, на базата на който още веднъж да се увеличи заплашителният потенциал спрямо Южна Корея.
Преди изпращането на войниците Северна Корея вече достави милиони единици муниции и голям брой балистични ракети на Русия, чиито оръжейни складове са опразнени заради войната срещу Украйна. От своя страна Русия вероятно ще достави на Северна Корея хранителни продукти, горива и сателитни технологии.
Както отбелязва експертът по Корея Виктор Ча от американския мозъчен тръст CSIS, севернокорейският диктатор Ким Чен Ун е много заинтересован от най-модерните военни технологии, в частност от интерконтинентални ракети и ядрени подводници. „Ким не е глупав. Той знае, че Путин има нужда както от муниции, така и от войниците от Северна Корея. Защо тогава да не поиска по-висока цена?"
Какво свързва Русия и Северна Корея?
Москва и Пхенян поддържат близки контакти още от времената на Студената война. Сега, след началото на войната срещу Украйна, Путин и Ким ги задълбочиха още повече.
Подкрепата на Северна Корея за Русия се очерта още през март 2022 година по време на Общото събрание на ООН - там страната на Ким бе една от общо пет в света, гласували против резолюцията, осъждаща руското нападение срещу Украйна.
Благодарение на близостта си с Русия изолираната в международен план Северна Корея би могла да се сдобие със спешно необходимите ѝ храни и технологии, докато Путин пък получава муниции и оръжия за армията си.
Как реагират НАТО и Европа?
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте бе пределно ясен: „НАТО призовава Русия и Северна Корея веднага да прекратят тези действия". Той посочи, че изпращането на севернокорейските войници е „още едно нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и е опасно разширяване на руската война". Рюте определи разполагането на севернокорейски войници в Курск и „като знак за нарастващото отчаяние на Путин". Паралелно той подчерта, че НАТО ще продължи да подкрепя Украйна.
Германската евродепутатка от Партията на свободните демократи Мари-Агнес Щрак-Цимерман нарича това "немислима провокация" и настоява НАТО да реагира по някакъв начин. „Кой може да ни гарантира, че след някоя и друга година севернокорейски войници няма да бъдат разположени в Балтика или пък китайците няма да ги използват, за да нападнат Тайван?".
Виктор Ча от мозъчния тръст CSIS от своя страна отбелязва, че тази стъпка ще има дълготрайни последствия за отношенията на Северна Корея с Европа. „Европа традиционно бе вратата на Северна Корея към Запада и Пхенян я възприемаше като по-неутрална от САЩ". Но решението за изпращане на войски, за да избиват европейци, няма да бъде забравено бързо в европейските столици, категоричен е Ча.