Отидете към основна версия

1 896 17

С войната в Украйна Пхенян се сближава с Москва във вреда на Пекин

  • русия-
  • украйна-
  • северна корея-
  • ким чен-ун-
  • владимир путин-
  • китай

Западът се опасява, че Русия може да изпрати на Пхенян, в замяна на неговата подкрепа, технологична помощ, която може да допринесе за развитието на неговата ядрена програма

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

След подписването на договор за взаимна отбрана връзките между Пхенян и Москва се засилват: Ким Чен-ун се срещна вчера с руския министър на природните ресурси в момент, когато Северна Корея е обвинявана, че изпраща войници в Русия, за да се бият с украинските войски.

По време на срещата си с руския министър Александър Козлов севернокорейският лидер призова за "по-голямо развитие на търговския, икономически, научен и технологичен междуправителствен обмен", съобщава официалната агенция на севернокорейския режим КЦТА.

Срещата се състоя в същия ден, в който в Пхенян е пристигнала делегация от руска военна академия, съобщава КЦТА, без да предоставя повече подробности.

Двете страни ратифицираха неотдавна договора за взаимна отбрана, подписан през юни, по време на едно от редките посещения на Владимир Путин в Пхенян. Той предвижда "незабавна военна помощ" и "взаимопомощ в случай на агресия срещу страна по договора".

САЩ и Южна Корея обвиниха Северна Корея, че е изпратила повече от 10 000 войници в Русия в подкрепа на войната ѝ в Украйна.

На 7 ноември украинският президент Володимир Зеленски заяви, че севернокорейски войски са "участвали във военни действия" и са дали "жертви" в граничещата с Украйна руска Курска област.

Севернокорейската военна подкрепа за Русия беше посочена, особено от френския президент Еманюел Макрон, като фактор, допринесъл за зелената светлина, дадена от САЩ на Киев за използването на американски ракети с голям обсег срещу Русия.

"Пхенян и Москва ще претендират за легитимността на разполагането на севернокорейската армия в Русия и ще твърдят, че това действие е оправдано от договора, ратифициран между двете страни", смята Хонг Мин от базирания в Южна Корея Институт за национално обединение, "въпреки че договорът им не отменя резолюциите на ООН, забраняващи подобно сътрудничество".

Според експерта ратификацията на договора позволява да се предвиди "разполагане на допълнителни и потенциално по-големи сили" от севернокорейски войници в Русия.

Технологична подкрепа

Според анализатори севернокорейското участие в руската военна кампания е притеснило Пекин, основен съюзник и търговски партньор на Пхенян, с изводите, до които води в сферата на сигурността, въпреки че през последните години Китай и Русия засилиха дипломатическите, икономически и политически връзки, използвайки личното приятелство между Си Цзинпин и Владимир Путин.

На срещата на Г-20 в Рио вчера Пекин запази мълчание по този въпрос, въпреки че Си Цзинпин обяви миналата седмица пред Джо Байдън, че Китай ще защитава "фундаменталните си интереси" на полуострова.

Русия би могла да позволи на Северна Корея и достъп до обширните си природни ресурси, като петрол и газ.

Западът се опасява, че Русия може да изпрати на Пхенян, в замяна на неговата подкрепа, технологична помощ, която може да допринесе за развитието на неговата ядрена програма.

Севернокорейската министърка на външните работи Чое Сон-хюи неотдавна посети Москва и обяви, че нейната страна "ще подкрепя твърдо" своите "руски другари до деня на победата".

Тя определи руската офанзива срещу Украйна като "свещена борба" и заяви, че Пхенян вярва в "мъдрата насока" на Владимир Путин.

Запитан публично за разполагането на севернокорейски войски миналия месец, руският държавен глава не отрече, но предпочете да отклони въпроса с критика срещу западната подкрепа за Украйна.

Превод от френски език: Асен Георгиев, БТА

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 9 гласа.

Свързани новини