Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом променя правилата на играта. Европейците трябва спешно да се пробудят в стратегически план, ако искат да останат господари на съдбата си. Това казва в интервю за Le Figaro френският министър по европейските въпроси Бенжамен Хадад.
LE FIGARO: Какви поуки трябва да извлече Европа от завръщането на Доналд Тръмп?
БЕНЖАМЕН ХАДАД: Правилата на играта се променят, времето се ускорява: наложително е стратегическото пробуждане на европейците. Навлизаме във все по-конкурентен свят, в който американците ще защитават преди всичко своите интереси. От нас зависи да защитим нашия интереси икономически, военно и политически. Преизбирането на Тръмп е напомняне за спешната необходимост Европа да инвестира в своя индустриален и цифров суверенитет, ако иска да остане господар на съдбата си. Докладът на Драги говори за риска от индустриално и стратегическо разединение. Но Европа е заплашена не толкова от разединението, колкото от чистото и просто унищожаване на векове на технологичен авангардизъм и политическо лидерство.
LE FIGARO: Трябва ли да вземем Тръмп на сериозно, когато заплашва да анексира Гренландия или Канада?
ХАДАД: Тези заплахи са неприемливи и ние сме солидарни с нашите съюзници. Ще сгрешим, ако се отнасяме към това лекомислено. Виждаме връщане към геополитиката от 19-ти век, бруталните взаимоотношения на властта с технологиите от 21-ви век. Нека не оставаме последните пуяци във фарса на щастливата глобализация от 90-те години.
LE FIGARO: Каква конкретна опасност представлява Доналд Тръмп за Европа?
ХАДАД: Сега не е моментът да показваме разединение или слабост, иначе просто ще бъдем стъпкани. В продължение на години, под френско влияние, ние разработихме инструменти за укрепване на европейската отбрана и за излизане от търговската си наивност. Например, наложихме мита върху китайските автомобили, за да отговорим на нечестните практики на Пекин, което би било невъзможно преди няколко години. Нека сега гарантираме, че има политическа воля за използване на тези инструменти пред лицето на тарифните заплахи. Предстоят ни тежки преговори, в които ние самите ще трябва да защитим интересите си и да установим баланса на силите. Търговската война не е в ничий интерес; все още трябва да намерим средства, за да я усетим. Има обаче гласове, които казват, че трябва да купуваме американски оръжия и NLG; че не трябва да бъдем прекалено твърди към американските платформи... Нека не започваме да правим едностранни отстъпки, въпреки че Тръмп още не влязъл в Овалния кабинет. Няма да получим такова уважение. Европа не бива да подценява силните си страни, като се започне от това да формира пазар от 450 милиона души.
LE FIGARO: Кои държави са най-уязвими от влиянието на Доналд Тръмп?
ХАДАД: Трябва да сменим европейския софтуер, да препрочетем Кисинджър и Макиавели, а не Кант и Фукуяма. Искахме да се убедим, че изборът на Тръмп през 2016 г. беше просто случайност: сега виждаме, че трансформацията е структурна. Това не означава, че трябва да изоставим нашия модел и да станем като другите. Но за да защитим нашия модел, нека разберем новите правила. Не можем да бъдем голям отворен пазар, когато други подкрепят своята индустрия, инвестират сериозно и се ангажират с протекционизъм в името на националната сигурност или суверенитет. Същото се случи и при Байдън с ИРА. В прощалната си реч министърът на търговията на САЩ Джина Раймондо каза, че ръководи "Агенция за национална сигурност и технологии". Преди двадесет години тя щеше да говори за растеж и споразумения за свободна търговия. Днес тя говори за микропроцесори, критични материали и управление на веригите на стойността.
LE FIGARO: Има ли риск Доналд Тръмп да напусне НАТО?
ХАДАД: През първия си мандат не го направи. Доналд Тръмп, подобно на своите предшественици, се обръща към Азия и призовава европейците да поемат по-голяма отговорност за отбраната. Той иска да увеличим бюджетите си. Това е добре, ние също! Бюджетът за отбрана на Франция се удвои при двата мандата на Емануел Макрон и ние тласнахме напред развитието на европейските програми (Asap, Edip, Европейската инициатива за намеса и т.н.). Ще трябва да отидем по-далеч, за да намерим иновативни пътища за финансиране на европейско ниво в подкрепа на европейската отбранителна индустрия. Но не чрез закупуване на американски оръжия и отваряне на фабрики в САЩ...
LE FIGARO: Какви ще са последствията от завръщането му за Украйна?
ХАДАД: Интересите ни в областта на сигурността са заложени на карта в Украйна. Украинците казаха, че са готови да преговарят, но противно на това, което чуваме тук и там, Русия е тази, която отказва. Тя е тази, която продължава ескалацията, винаги поддържа максималистичните си цели, използва чужди войски, тези на Северна Корея и ирански ракети за войната си в Украйна. Не е в интерес на Доналд Тръмп да започне мандата си, като даде предимство на Владимир Путин. Единственият начин да се сложи край на тази война е да се възстанови балансът на силите и да се постави Украйна в благоприятна позиция на масата за преговори. Това е посланието, което предадохме, особено по време на срещата в кулоарите на церемонията в Нотр Дам. Няма да има бързо и лесно решение.
LE FIGARO: Как можем да помогнем на украинците, ако и ние като Франция имаме огромен икономически дефицит?
ХАДАД: Ето защо трябва да действаме като европейци, да освободим европейски ресурси, да създадем еврооблигации за отбраната и да увеличим индустриалното сътрудничество. Това е дългосрочен ангажимент, защото след прекратяване на огъня ще възникне въпросът за гаранции за сигурност за възпиране на бъдеща агресия.
LE FIGARO: Опасен ли е Илон Мъск за Европа?
ХАДАД: Това е първият път, когато технологични играчи са интегрирани по този начин в архитектурата на властта във Вашингтон. Възможно е да има известни онлайн търкания със света на МАГА или президента Тръмп, относно имиграцията или Китай, където индустриалните му интереси са многобройни. Не можем обаче да оставим американски милиардер чрез социалната си мрежа или руснаците в TikTok, както в Румъния, да решават изборите в Европа. Неговата намеса в европейските демократични процеси изисква два отговора. Първо, приехме правила, като DSA, за да държим платформите отговорни за борбата с дезинформацията и онлайн омразата. Европейската комисия трябва да упражни своята компетентност или да върне на държавите-членки капацитета да приемат свои собствени национални мерки. Тогава нашата технологична зависимост е въпрос на суверенитет. Рискуваме да се превърнем в цифрова колония.
Вместо да демонизираме, нека се осмелим да попитаме: Къде е "европейският Мъск"? Цифрови технологии, изкуствен интелект, космос, квант: нека подкрепим иновациите, предприемачите, нека освободим финансиране, обединим капиталовите пазари и намалим стандартите, за да станем отново конкурентни в тези области, които са критични за нашата сигурност. Няма да има европейски суверенитет без растеж и конкурентоспособност. През последните тридесет години Съединените щати са генерирали два пъти повече БВП на глава от населението от Европа, а 60% от инвестициите са в AI. Докладът на Драги ни дава ясна пътна карта по този въпрос.
LE FIGARO: Може ли нарастващото влияние на страните от Източна Европа да помогне на ЕС да се справи с всички тези предизвикателства? Как се позиционират те спрямо новата американска администрация?
ХАДАД: Франция инвестира сериозно в отношенията си с тези страни през последните години чрез Ваймарския триъгълник и отношенията на президента Макрон с Доналд Туск. Те са ключови партньори, които се отнасят сериозно към проблемите на сигурността и са на първа линия срещу руската заплаха. Тяхната история, както и тяхната география, им дава усещане за трагедията и крехкостта на свободата. Те традиционно са ангажирани с трансатлантическите отношения по очевидни причини и ние участваме с тях в операции на НАТО по сигурността.