Коментар на Александър Детев:
Доналд Тръмп се завърна в Белия дом и обеща да сложи край на властта на „корумпирания и радикален елит“, който ограбвал хората. Роденият в Ню Йорк милиардер се обърна отново към своите гласоподаватели - голяма част от тях са от работническата класа, за да им обясни как той и кабинетът му са техният глас, лице и оръжие срещу „злата“ висша класа, която е управлявала САЩ досега.
Тръмп срещу елитите
Както наблюдатели неведнъж са отбелязвали, в такива моменти Тръмп и хората като него звучат почти като руските болшевики от началото на 20 век. Те описват авторитетите в редица сфери като корумпирани хора – става дума за учени, журналисти, актьори, музиканти и разбира се, политици - и как те идвали, за да ги спрат. Или както казва неговият приятел - председателят на Националната оръжейна асоциация на САЩ - Уейн Лапиер: „Трите най-опасни гласа в Америка са академичните елити, политическите елити и медийните елити.“
Всички знаем до какво са довели пламенните слова на Ленин, но ситуацията при Тръмп освен опасна, започва да става и все по-нелепа.
Администрацията на самообявилия се враг на елитите Доналд Тръмп включва 16 милиардери, сред които е и най-богатият човек на света - Илон Мъск. Това не само е най-богатият кабинет в историята, но и е в пъти по-заможен от предишния рекордьор - първото правителство на Тръмп.
На трибуната в ротондата на Капитолия, където Тръмп се закле, министрите едва се събраха, защото бяха заобиколени от още милиардери - ръководителите на най-големите технологични компании, сред които тези на МЕТА, Амазон, Епъл и Гугъл, които бяха разположени на най-видимите места в залата. Ясно бе демонстрирано, че те ще направят всичко възможно да влияят на решенията на властите във Вашингтон занапред. В същото време Тръмп обеща по-ниски данъци за богатите, което само ще разтвори допълнително икономическата ножица в американското общество.
Олигархия, която застрашава демокрацията
Падането на ограниченията върху социалните мрежи всъщност сваля икономическия товар от плещите на неговите нови приятели от Силициевата долина, а политиките, защитаващи правото за носене на оръжия, ще доналеят милиарди в джобовете на индустрията, на която Републиканската партия отдавна служи. И двете - дезинформацията и оръжията - представляват риск за здравето на обикновените хора. Докато „елитите“ си имат охрана, бронирани коли, както и съветници, които да им казват кое е лъжа и кое - истина.
Тръмп не е първият лидер в САЩ, камо ли в света, който се опитва да се представи като защитник на обикновения човек въпреки привилегированата среда, от която произлиза. Но рядко това се е случвало с агресията и увереността, с която той го прави. И никога „съюзниците“ в борбата срещу тези елити не са били най-богатите хора на света. Неслучайно и досегашният президент Джо Байдън предупреди, че „днес в Америка се оформя олигархия на изключителното богатство, власт и влияние, която наистина застрашава цялата ни демокрация, основните ни права и свободи“.
Неочакван ефект
Тръмп обаче накрая може да падне жертва на същите тези „антиелитарни милиардери“, с които се е обградил. Защото някои от обещанията му ще влязат в директна колизия с техните интереси. Ако действително милиони нелегални имигранти бъдат депортирани, кризата на работния пазар в САЩ ще засегне пряко големия бизнес. В същото време въвеждането на допълнителни мита срещу Китай ще засегне бизнеса на част от приближените му. И тогава на Тръмп може да се наложи наистина да се изправи срещу елитите. Както никога досега.