Денацификацията на Украйна е една от целите на Специалната военна операция на Украйна.
Защо е важна тя, и какви ще са последствията, ако не бъде постигната?
През 2014 г. главните участници в Майдана през 2014 г. бяха мъже от създадената тази година паравоенна националистическа организация като батальон със специално предназначение „Азов“ .
Батальонът „Азов“, прераснал по- късно в полк, е създаден на 5 май 2014 г., на основата на организацията „Патриот на Украйна“ - силовото крило на социал-националистическата партия на Украйна (СНПУ), в програмните документи, на която се казва, че организацията се застъпва за „монорасово мононационално общество“. „Патриот на Украйна“ е създадена като независима политическа организация през 2005 г. с покровителството на губернатора на Харковска област Арсен Аваков. Идеолог и създател на организацията, а впоследствие и на „Азов“ е Андрей Билецки, който формулира целта на формированието „да прочиства улиците от руско-комунистическата напаст“.
Впоследствие, като министър на вътрешните работи Арсен Аваков инициира превеждането на полка от структурите на МВР в украинската армия, което позволява да започне въоръжаването му със съвременни артилерия и бронетехника. Андрей Блатецки проявява и политически амбиции и на 14 октомври 2016 г. е създадена партията „Национален корпус“, като към нея е създаден „Юношески корпус“, който има разгърната мрежа от детски лагери из цяла Украйна. В „азовските“ лагери децата преминават военна подготовка с редовни нощни тревоги, преодоляване на полеви препятствия и интензивно физическо натоварване. „Юношеският корпус“ наподобява „Хитлерюген“- юношеската организация създадена в нацистка Германия. „Азов“ използва противоречиви символи, включително варианти на хералдическия знак wolfsangel , използвани от дивизиите на Вафен-СС и Вермахта по време на Втората световна война.
През годините „Азов“ и неговите лидери израстват и се налагат като военен, политически и идеологически фактор в страната и с тях е принуден да се съобразяват Зеленски и неговото обкръжение. Под тяхно влияние за национален герой на Украйна е обявен Степан Бандера, украински националист, който се е борил за Украйна, населена само от чисти украинци и през Втората световна война участва със свои формирования , присъединени към Вермахта във войната срещу Съветския съюз. Същевременно наред с военните действия срещу Червената армия Бандера прочиства Украйна от живеещите на територията и евреи и поляци- не чрез депортация, а чрез масови убийства на стотици хиляди от тези два народа.
През 2015 г. в Украйна е забранено да се отрича „героизма“ на бандеровската Организация на Украинските националисти- (ОУН) и на Украинската въстаническа армия, които са били съюзници на нацистка Германия и са извършвали клането и етнически прочиствания. На Степан Бандера е изграден величествен паметник в Киев, на негово име са кръстени улици. Осъществяват се неговите идеи за расово чиста Украйна, най- вече чрез „дерусификция“.
В Украйна беше приет закон, разрешаващ издаване на вестници и списания на руски език , само ако са придружени с издание със същото съдържание и на украински език. Конституционният съд на Украйна обяви закона за тоталната украинизация за законен, като постанови: „Рускоговорящите граждани на Украйна не представляват социална единица – следователно не са група, която има право на правна защита“. На 25 април 2019 г. Върховната Рада на Украйна прие закона „За осигуряване функционирането на украинския език като държавен“, който признава украинския език за единствен държавен език.
Използването на руски език във Върховната Рада беше забранено. На 16 януари 2021 г. в Украйна влезе в сила законът за използването на държавния език (украински) в сферата на услугите. Обслужването на клиенти на език, различен от националния, стана възможно само по искане на клиента и по взаимно съгласие на страните. През 2022г. в украинските университети и училища беше забранено не само да се преподава на руски, но дори да се общува помежду им по време на междучасията. Според новия законопроект, родителите на деца на възраст 14-16 години, които говорят руски в училище, ще плащат глоби. През 2014 г. в Украйна бяха забранени руските "Первий канал", "РТР-Планета", "Россия-24", "НТВ-Мир", ТVCI (ТВ Центр), "Россия 1", НТВ, ТНТ, "Петербург 5", "Звезда", РЕН-ТВ, "Life News", "Russia Today", РБК-ТВ а през февруари 2026г. властите в Украйна забраниха разпространяването на територията на страната на сигнала на още 15 руски телевизионни канала. Всичкото това с цел за „украинизация“ на населението в Украйна, и изпращащо сигнал към рускоезичното население- ако държите да сте руснаци и да използвате своя език и да получавате информация от Русия, преселвайте се там.
Не е за учудване следователно желанието на рускоезичното население в Крим и Донецката и Луганска области да поискат да се самоопределят като самостоятелни общности и да се присъединят към Русия. Което можеше и да не стане ако режимът на Зеленски беше спазил Минските споразумения, които предвиждаха оставането им в Украйна като автономни единици.
Понастоящем изглежда, че в резултат на преговорите между Тръмп и Путин може да бъде постигнато прекратяване на руско- украинската война и Крим и отцепилите се от Украйна руско езични територии да останат откъснати от Украйна. Но е възможно да не бъде постигната една от целите на Специалната военна операция - денацификацията на Украйна, което би била възможно само с капитулация на Украйна и инсталиране на проруско правителство в Киев. И ако на власт в Киев остане антируски режим, под контрола на “Азов“, ще останат да тлеят въглените на недогасен пожар, който може да пламне отново.
Основание за това дава неотдавнашно изявление на боец от „Азов“ на име Андрий Кориневич. Той е заловен от руснаците по време на битката в Мариопул. Освободен е по- късно при размяна на пленници наново се присъединява към Азов. „Всеки руснак трябва да отговаря- заявява той- След нашата победа Русия трябва да бъде унищожена, разделена на републики. И да бъдат независими. Като такава Русия изобщо не трябва да съществува на картата“.
Днес Азовци имат силно влияние както в армията, така и в службите за сигурност. Сред влиятелните политици продължава да се откроява бившият вътрешен министър Арсен Аваков.
При положение, че бъде постигнато мирно споразумение между Русия и Украйна, което официално да легитимира неприемането на Украйна в НАТО и отделянето от Украйна на Крим и завладените от руските войски рускоезични области, но няма да бъде осъществена „денацификацията“, на власт в Киев ще остане със или без Зеленски същият антируски режим. Между двете държави по линията на фронта може да бъдат разположени мироопазващи сили, но Русия ще има за съсед враждебно настроена държава, в която силно влияние ще имат про-нацисткото формирование на „Азов“ и други националистически и жадуващи за реваншизъм формирования. Достатъчно ще бъде от украинска територия да бъдат осъществени неконтролирани от властта провокативни атаки с дронове по отцепилите се от Украйна територии или в самата Русия и Украйна да започне да се превъоръжава в нарушение на договорености при мирните преговори (след Първата световна война на Германия беше забранено да се превъоръжава, но тя го стори) и пожарът наново може да пламне.
И мирът в този регион ще остане нестабилен и неспокоен.