Отидете към основна версия

4 209 10

Разследват Горанов за корупция и конфликт на интереси

  • кпконпи-
  • владислав горанов-
  • пламен георгиев-
  • министър на финансите

Председателят на КПКОНПИ Пламен Георгиев сподели, че текат две проверки срещу финансовия министър

Пламен Георгиев, снимка: БГНЕС
ФАКТИ огласява журналистически разследвания от различни медии, защото подкрепя свободата на словото.

Комисията за борба с корупцията и конфискация на незаконно придобито имущество извършва две проверки на финансовия министър Владислав Горанов - за корупция и конфликт на интереси. Това съобщи в студиото на "Още от деня" по БНТ председателят на комисията Пламен Георгиев.

"Едната проверка, за корупционно престъпление, е възложена от прокуратурата. Има и успоредна проверка във връзка с преценка за конфликт на интереси с оглед медийни публикации - до три месеца комисията ще излезе с решение", изтъкна Георгиев.

Председателят на КПКОНПИ коментира и делото срещу Евгения и Николай Баневи, като заяви, че комисията работи по казуса и проверява семейството за незаконно придобито имущество във връзка с уведомление от прокуратурата.

Георгиев коментира и решението на Гражданската колегия на ВКС, според което прекратяването на наказателното производство за някои престъпления е процесуална пречка при самото отнемане на незаконно придобито имущество в полза на държавата. Георгиев обаче изложи аргументи от текстовете на закона, в които се казва, че прекратяването на постановление не може да е пречка.

"Дотук имаме 20 дела за около 20 млн. лв. Това тълкувателно решение на съда обаче променя правилата на играта", категоричен е Георгиев. Председател на колегията във ВКС, която е взела това решение, е Лозан Панов, допълни шефът на КПКОНПИ.

"Имаме една година за проверка, която може да бъде удължена за срок от шест месеца. Представете си, че проверяваме сериозен бизнесмен който има 20-30 компании в чужбина или у нас, има хиляди сметки. За 10 години се събира една стая пълна с документи - това е само банковата информация, без движимо и недвижимо имущество. Понякога, чисто обективно, ние не можем да спазим този едногодишен срок", заяви той.

Георгиев е категоричен, че по никакъв начин през това време не се засягат правата на гражданина, защото проверката е тайна. Лицето разбира, че е проверявано едва при иска за запор, след което има срок от три месеца да докаже произхода на имуществото си.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини