Собственикът на фирмата “Дентиче Пантелеоне” е бил задържан през 2009 в Италия като член на ОПГ за незаконно изгаряне на токсични отпадъци. Това се разбира от публикации в италианската преса от това време, отбелязва "БиволЪ". На 17 и 18 януари, при акции на ДАНС и прокуратурата в пристанищата Варна-Запад и Бургас-Запад, бяха открити 25 контейнера с боклук, изпратени от тази фирма. Според българските разследващи тяхното съдържание е съмнително.
На 9 март 2009 г. отделът за екологични операции на карабинерите в Рим е арестувал 13 души, сред които Паоло Меаглиа, Гаетано Де Фео и Пантелеоне Дентиче, мениджър на едноименното предприятие за транспортиране и изхвърляне на отпадъци.
Акцията е срещу незаконно изгаряне на токсични отпадъци от Рим и е координирана от прокурора Велети. Карабинерите прихващат телефонни разговори в продължение на месеци преди арестите. Според разследващия съдия Алесандра Илари става дума за организирана престъпна група, която е фалшифицирала данните за големи количества несортирани битови отпадъци, класифицирайки ги като годни за изгаряне въпреки липсата на характеристики, изисквани от закона. Фалшифициран е дори софтуерът, предупреждаващ за вредни емисии при изгарянето в инсинератора в Колеферро. Щетата от измамата е оценена на 60 милиона евро.
Не е ясно как е приключило следствието и дали е внесен обвинителен акт и дали Дентиче и другите от групата са били съдени.
Това е третият случай на италианци, които доставят боклук за България и са имали проблеми с правосъдието.
През август 2019 г. разследване на Биволъ разкри, че боклук доставян за няколко ТЕЦ на Христо Ковачки идва от Ecoexport S.r.L., фирма на Серджо Гозза (произнася се и Гоца). През юли 2010 Гозза е задържан заедно с други 16 заподозрени в рамките на операция водена от прокурори в Неапол и Анкона, след което е поставен под домашен арест. Групата е обвинена във фалшифициране на резултати от лаборатория за нивата на арсен в 150 000 тона боклук предназначен за Германия. Според прокурорите обвинените са били “напълно наясно с ролята си в сложна схема за нелегално складиране на боклук“. До присъда обаче не се стига поради изтекла давност.
В началото на януари т.г. друго разследване на "Биволъ" установи, че боклук, открит на площадка в Плевен, е доставен от фирмата Vibeco, която е във фокуса на разследване за трафик на боклук, организиран от Камората. Отпадъците за Плевен били превозени от фирмата B.V. Services, която пък е разследвана за връзки с Ндрангетата. Тя транспортирала 30 000 тона балирани отпадъци от сметището за “мумифициран” боклук до Вила Литерно до пристанището на Неапол, откъдето балите са натоварени за порт Варна.
През декември 2019 в рамките на мащабно разследване срещу Ндрангетата в Италия беше арестуван влак с 800 тона боклук, предназначен за България. До момента не е ясно кой е получателят му у нас. Репортер на "Биволъ" се свърза с Масимиляно Корсано, шеф на регионалната оперативна служба за екологични престъпления на карабинерите в Милано. Според него българските власти не са изпращали запитвания за казуса със задържания влак, а италианските власти не възнамеряват да търсят или да предоставят информация на българските си колеги, докато не приключи разследването.
Междувременно по нареждане на главния прокурор в България започнаха проверки на депата за боклук и пристанищата, като почти всеки ден се съобщава за открити нередности. Проверяващи влязоха и в ТЕЦ – Бобов дол, за който "Биволъ" разкри във видеоматериал, че продължава да гори несортирани боклуци, смесвайки ги с въглища. Според новия министър на екологията Емил Димитров – Ревизоро там не се изгаряли опасни отпадъци, но нарушения все пак имало.