Отидете към основна версия

3 616 12

Ето колко струват машините, които проверяват зеления сертификат в Народното събрание

  • парламент-
  • машини-
  • зелен сертификат

В най-евтиния вариант устройството струва около 4000 лв. без ДДС

ФАКТИ огласява журналистически разследвания от различни медии, защото подкрепя свободата на словото.

Въведеното изискване за зелен сертификат за достъп до Народното събрание не се спазва от всички народни представители. Това стана видно още в деня преди първото пленарно заседание след въвеждането на мярката. Влизането в парламента продължава да бъде както досега, без значение дали имаш или нямаш зелен сертификат за ваксинация, преболедуване или отрицателен тест за COVID-19 - ако си депутат.

Ярък пример за неизпълнението на новото изискване показаха от парламентарната група на "Възраждане". Депутатите на Костадин Костадинов обявиха, че няма да се съобразяват и си влязоха през вратата без да се чекират през чисто новите устройства, които бяха закупени и инсталирани на входа на Народното събрание.

Колко струват машините?

Екипът ни се свърза с фирмата, която е продала и поддържа машините в Народното събрание. Ивайло Йосифов, който е технически директор, обясни, че цената варира според изискванията и условията на клиентите.

"В най-евтиния вариант устройството струва около 4000 лв. без ДДС. Вероятно изглежда скъпо, но цената му е такава, защото то може да проверява не само зеления сертификат, но и да изчита данните от личната карта, за да ги сравнява. Така машината може да удостоверява истинността на документа", заяви Йосифов.

"Сложили сме общо три машини в Народното събрание. Две са поставени в централната сграда и една на Дондуков (бившият Партиен дом). В цената е включен транспортът, в рамките на град София, инсталацията и две години поддръжка. Това включва специалната сим карта, в която се обновява информацията за сертификатите".

Техническият директор на фирмата разказва още, че интерес към машините има както в България, така и в Европа.

"В момента има заявка от Министерството на земеделието. Текат разговори и с "Информационно обслужване" за внедряване на машините и по граничните пунктове на страната", уточни той.

Ивайло Йосифов не можа да обясни по какъв начин фирмата е била избрана от Народно събрание, но уточни, че машините нямат аналог за България.

Actualno.com се обърна и към парламента по Закона за достъп до обществената информация. С молба до председателя на Народното събрание Никола Минчев изпратихме следните въпроси: как и по какви критерии е била избрана фирмата, която е поставила устройствата както и каква е общата сума на закупените устройства? Отговор на въпросите можем да получим в законоустановения 14 дневен срок след регистрирането на въпросите ни.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 9 гласа.

Свързани новини