Отидете към основна версия

8 403 65

България и още 10 страни от ЕС изнасяли оръжие за Русия

  • оръжие-
  • русия-
  • българия-
  • европейски съюз

Общата стойност на доставките била около 350 млн евро

ФАКТИ огласява журналистически разследвания от различни медии, защото подкрепя свободата на словото.

Най-малко 10 страни от Евросъюза са продали на Русия военна техника и въоръжение на общо стойност около 350 млн евро.

Това съобщава британското издание The Telegraph, цитирано от ”Комерсантъ“. Около 78% от всички доставки се падат на Германия и Франция – общо за 273 млн евро. Другите страни, продавали на Москва са Австрия, България, Италия и Чехия.

Има вероятност всички тези оръжия и техника се използват в момента във войната срещу Украйна

Германските компании са се възползвали от вратичка в оръжейното ембарго на ЕС срещу Русия, като продадоха на Москва оборудване с "двойна употреба" на стойност 121 млн евро, включително артилерия и бронирани превозни средства, според данни на ЕС. Установено е също, че Франция е отговорна за доставката на стоки на стойност 152 милиона евро до Русия по 76 лиценза за износ. Париж позволи на износителите да изпълняват договори, подписани преди 2014 г., използвайки задкулисни схеми, заобикаляйки ембаргото на ЕС. Заедно с бомби, ракети и торпеда, френските фирми да изпратили още термовизионни камери за повече от 1000 руски танка, както и системи за бойни самолети и бойни хеликоптери. Подобно на Германия и Франция, Италия е изпратила оръжия на стойност 22,5 млн евро в Москва след налагането на ембаргото на ЕС. Обединеното кралство е извършило минимални продажби за не повече от 2,4 млн евро. Австрия, България и Чешката република са изнесли за Москва оръжия на стойност 49,3 милиона евро между 2015 и 2022 г.

Според Европейската комисия страните от ЕС са продали оръжия и боеприпаси на Русия в размер на 39 милиона евро само през 2021 г. От началото на специалната военна операция на Русия в Украйна ЕС наложи допълнителни ограничения върху износа на стоки с двойна употреба за Москва. Вратичката за заобикаляне на ембаргото обаче беше затворена чак на 8 април. Докладът на ЕС се появява след като Рустам Минекаев, заместник-командващ на Централния военен окръг, каза, че Москва е разширила целите си за установяване на "пълен контрол" над Южна Украйна, както и над Донбас.

Източник: Фрогнюз

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 50 гласа.

Свързани новини