1 709 1

Сърбия гази наред на световното (СНИМКИ)

• баскетбол-
  • габриел дек

Полша, Аржентина, Сърбия и Испания са първите четвъртфиналисти на планетарната надпревара по баскетбол

Снимки: БГНЕС/ЕРА

Отборите на Полша, Аржентина, Сърбия и Испания се класираха предсрочно за четвъртфиналите на световното първенство по баскетбол за мъже в Китай.

В среща от група "J" на втората групова фаза Испания постигна драматична победа с 67:60 над Италия, с което си осигури билети за директните елиминации.

Победата бе четвърта за испанците на шампионата, като те и западните ни съседи все още не познават вкуса на поражението. Двата тима ще определят победителя в потока в неделя в директен мач помежду си.

Испания обаче не стигна никак лесно до успеха срещу "адзурите". Двубоят вървеше кош за кош през цялото време, а Италия виждаше победата 4:20 минути преди края, когато Данило Галинари вкара тройка за 56:52. Последва таймаут за иберийците, които след него показаха желязна игра в защита и недопуснаха нито един кош в следващите 4 минути, което им позволи да обърнат мача със серия от 10:0 точки.

Най-резултатен за Испания в срещата бе Хуанчо Ернангомес с 16 точки, а 15 вкара Рики Рубио.
За Италия Галинари завърши с 15 точки, докато 12 вкара Луиджи Датоме.

Далеч по-малко драма имаше в късния мач от група "I", в който Аржентина победи Венецуела с 87:67. По този начин "гаучосите" записаха четвърти пореден успех.

Габриел Дек реализира 25 точки за успеха на Аржентина, докато ветеранът Луис Скола прибави още 15. За Венецуела Майкъл Карера реализира 19 точки.

В двубоите за разпределение на местата от 17-о до 32-ро домакинът Китай спечели със 77:73 срещу Република Корея, а Тунис надигра Филипините след 86:67. По-рано Иран спечели със 71:62 над Ангола, а Нигерия победи Кот д'Ивоар с 83:66.

Полша победи Русия със 79:74. Най-резултатен за руския отбор беше Михаил Кулагин, който наниза 21 точки, а Андрей Воронцевич оформи дабъл-дабъл с 11 точки и 10 борби. За Полша 18 точки вкара Адам Вачински, а Матеуш Понитка взе 9 борби под кошовете и отделно вкара 14 точки.

Поляците измъкнаха мача със силно второ полувреме, след като изоставаха с 6 точки накрая на първото- 44:50.

В група J Сърбия размаза тима на Пуерто Рико с 90:47 и също е на четвъртфинала. "Убедително, ефикасно и с половин усилия"- така описа срещата белградският вестник Телеграф.

Сърбия отвори мача с тройка на Бирчевич, последвани от няколко нефеективни атаки. Сякаш не вървеше в този момент стрелбата на Бобан Мариянович, но след 17:6 в средата на първата част, то периодът приключи при 23:14. С течение на мача разликата се увеличаваше, а до полувремето беше 23 точки- 49:26.

Неманя Биелица завърши с 18 точки за Сърбия, Мариянович остана с 16, а Никола Йокич остана с 14 точки и 10 борби. За Пуерто Рико Давид Уертас вкара 20.