Американски сенатори връщат дебата за това какви да са правомощията на държавния глава по отношение военната намеса зад граница, съобщи The Hill. Те искат да ограничат действията на президента Доналд Тръмп, за да не може на собствена глава да обяви война.
Това означава, че ако бъде приет, военната намеса в чужда държава ще изисква одобрението на Конгреса, а не само на Тръмп. Сенаторите искат да заменят настоящия закон, приет в началото на хилядолетието. Така войните в Афганистан и Ирак бяха обявени с аргумента, че се извършват военни действия срещу терористични групировки.
Законът е известен като Разрешение за използване на военна сила (AUMF). Сенаторите настояват, че президентът не трябва да има правомощия да предприема военни действия срещу друга държава без изричното разрешение на Конгреса.
„Политико“ коментира все пак, че президентът Тръмп отново ще може да нареди започването на военни действия (например в Сирия), но Конгресът ще има по-голяма роля във взимането на решение. Републиканските сенатори обаче не гледат положително на закона, защото не искат нищо да ограничава президента.
В събота по нареждане на американски президент Доналд Тръмп Щатите, подкрепени от Великобритания и Франция, нанесоха въздушни удари в Сирия срещу позиции на режима на Башар Асад за производството на химически оръжия.