Отидете към основна версия

2 623 12

В Анкара: Ред е на признаването на СКТР!

  • кипър-
  • севернокипърска турска република

Кипърските гърци в действителност никога не са искали федерация и подкрепят идеята за предоставяне на някои по-широки малцинствени права на кипърските турци в рамките на унитарна държава

Снимка: БГНЕС/ЕРА

"Ред е на признаването на СКТР", пише в заглавие днес турският в. "Айдънлък" по повод изборната победа на протурския националист Ерсин Татар на президентските избори в признатата само от Турция Севернокипърска турска република /СКТР/.

Според изданието на вота в Северен Кипър е победила "политиката на Денкташ", т.е. по-твърдолинейният подход към разрешаването на кипърския проблем, прокарван и от първия кипърски турски президент - покойния Рауф Денкташ, предава БТА.

Вестникът цитира изявлението на Татар, че ще работи "в хармония с Турция" и желае укрепване на добрите отношения и връзките с родината майка във всяка една сфера.

Според анализатора на "Айдънлък" Утку Рейхан изборът на Татар, който открито се обявява за решение на базата на две отделни държави в Кипър, представлява преломен момент и е "ключът за промяна на /посоката на/ вятъра от ЕС".

Дипломатът от кариерата Онур Йоймен смята, че кипърският въпрос трябва да се разглежда като "надпартийна национална кауза" и да се оставят настрана вътрешнополитическите спорове както в Турция, така и в СКТР.

Специалистът по международни отношения Хасан Юнал пък е на мнение, че официално трябва да бъде изложена идеята за формиране на две държави на острова и да бъдат инициирани контакти с приятелски страни като Азербайджан, Русия и Иран за признаването на държава на кипърските турци, която занапред да се нарича "Кипърска турска република".

"Кипър защити своята "турска идентичност", коментира в заглавие в. "Тюркгюн". Според изданието изборът на Ерсин Татар е "исторически" за бъдещето на кипърските турци. "Гърците са в шок", отбелязва в подзаглавие вестникът и цитира коментари от гръцкия печат по повод на изборите в Северен Кипър. "Стана това, което искаше Ердоган", цитира "Тюркгюн" заглавие на гръцки вестник. Според медиите в Гърция загубата на изборите от Мустафа Акънджъ, застъпник на създаването на двуобщностна федерация в Кипър, означава много пропуснати шансове за острова, пише още "Тюркгюн".

В. "Карар" цитира ключови акценти от посланията на избрания за президент на кипърските турци Ерсин Татар: "Ще продължим да присъстваме на масата /за преговори/", "Статутът на страна гарант на Турция се запазва", "Преговорите ще се водят под шапката на държавата СКТР" и "Няма да бъде прието нито едно условие, което не отразява волята на кипърския народ".

"Сега е времето на Татар..." е озаглавен материал по темата на англоезичния в. "Хюриет дейли нюз", чийто автор е известният турски анализатор Юсуф Канлъ. В текста за предшественика на Татар на президентския пост в Северен Кипър и негов съперник на изборите в неделя Мустафа Акънджъ се посочва, че е "експерт по емпатия към кипърските гърци" и човекът, "който разруши почти всички червени линии на кипърските турци" на преговорите за уреждане на кипърския проблем.

"Той беше този, който в над 60-годишната история на кипърските преговори за първи път даде на кипърската гръцка страна карта с териториални отстъпки, без да сметне за нужно да се консултира с кипърското турско правителство и парламента или с правителството в Анкара. Той беше този, който заяви, че статутът на страна гарант на Турция не е "sine qua non" /задължително условие/ и тя може да бъде сменена с международна сила", пише Канлъ.

Според анализатора на "Хюриет дейли нюз" кипърските гърци в действителност никога не са искали федерация и подкрепят идеята за предоставяне на някои по-широки малцинствени права на кипърските турци в рамките на унитарна държава.

"От 1977 г. вариантът за федерация е затварян, отварян и отново затварян на преговорите. Така и не беше постигнат успех. Сега е крайно време да бъдат променени както целта, така и условията на кипърските преговори", пише Канлъ. Той напомня, че изборната платформа на Татар е основана на ангажимент и желание за подновяване на преговорите с кипърските гърци за "двудържавно решение".

"Кипърската турска страна сега ще бъде готова за искрен и болезнен процес на разрешаване на кипърския проблем", посочва Канлъ, добавяйки, че кипърските турци "имат политическа воля за постигане на решение с болезнени компромиси, стига и кипърските гърци да могат да извървят този път".

Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 6 гласа.

Свързани новини