Отидете към основна версия

27 390 36

Световните запаси от петрол са изчерпани

  • петрол-
  • опек-
  • запаси-
  • пари-
  • китай-
  • ресурси-
  • барели

В момента най-големите запаси от петрол се съхраняват в Китай

Снимка: Shutterstock

Запасите от петрол, натрупани в хранилищата по света по време на пандемията, практически са изчерпани, което може да доведе до увеличаване на цената на суровината през втората половина на годината, съобщава Bloomberg, позовавайки се на данни на Международната агенция по енергетика, предаде агенция "Фокус".

През февруари петролните запаси в развитите икономики на света са превишавали с 57 милиона барела средните данни за този показател за периода 2015-2019 година. В същото време, още през юли 2020 г., излишните запаси от петрол са били почти пет пъти по-високи - 249 милиона барела. Както посочва Bloomberg, през последните месеци запасите са намалели още повече на фона на увеличеното търсене.

Според него в момента най-големите запаси от петрол се съхраняват в Китай, а американските запаси практически са се върнали до нивото, наблюдавано преди пандемията, и възлизат на 1,28 милиарда барела към месец февруари. По източното крайбрежие на САЩ, отбелязва агенцията, запасите от петрол достигнаха 30-годишно дъно миналата седмица. В същото време през последните две седмици запасите от петрол, съхранявани в танкери, са намалели с 27%, до 50,7 милиона барела. Цената за петрола Brent на лондонската борса ICE в петък се повиши до 67,08 долара за барел. Както отбелязва Bloomberg, на фона на прогнозираното намаляване на запасите от петрол през втората половина на 2021 г. цената на петрола може да нарасне до 74 долара за барел.

На среща на 1 април износителите на петрол решиха, противно на очакванията, да увеличат производството от май тази година с 350 хил. барела на ден, през юни с още 350 хиляди барела на ден, а през юли с още 450 хиляди барела на ден. Страните от ОПЕК +, които представляват над 40% от световното производство на петрол, се събират всеки месец от началото на 2021 г., за да определят нивата на производство в краткосрочен план. Този подход им дава по-голяма гъвкавост в условията на нестабилно възстановяване на търсенето.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 42 гласа.

Свързани новини