Украйна и Русия постигнаха значителен напредък по предварителен мирен план от 15 точки, включително прекратяване на огъня и руско изтегляне, ако Киев обяви неутралитет и приеме ограничения на въоръжените си сили, съобщава в сряда "Файненшъл таймс", цитирайки три неназовани лица, участващи в преговорите.
Предложената сделка, която украински и руски преговарящи са обсъдили изцяло за първи път в понеделник, ще включва отказ от Киев от амбициите си да се присъедини към НАТО и обещание да не разполага с чужди военни бази или оръжия в замяна на защита от съюзници като САЩ, Великобритания и Турция, казаха източниците на финансовото издание.
Естеството на западните гаранции за украинската сигурност, както и тяхната приемливост за Москва, все още могат да се окажат голяма пречка за постигане на евентуално споразумение, както и статута на украинските територии, заграбени от Русия и нейните подставени лица през 2014 г., посочва "Файненшъл таймс".
Въпреки че Москва и Киев заявиха в сряда, че са постигнали напредък по условията на споразумението, украинските власти остават скептични, че руският президент Владимир Путин е напълно отдаден на постигането на мир и се тревожат, че Москва може би печели време, за да прегрупира силите си и да възобнови своята военна офанзива.
Михайло Подоляк, старши съветник на украинския президент Владимир Зеленски, каза пред "Файненшъл таймс", че всяка сделка ще включва "войските на Руската федерация във всеки случай да напуснат територията на Украйна“, която е завладяна след началото на инвазията на 24 февруари — а именно южните региони по протежение на Азовско и Черно море, както и територия на изток и север от Киев.
Украйна ще запази въоръжените си сили, но ще бъде задължена да остане извън военни съюзи като НАТО и да се въздържа от настаняване на чужди военни бази на своя територия.
Прессекретарят на Путин Дмитрий Песков посочи пред репортери по-рано в сряда, че е възможен неутралитет за Украйна въз основа на модела на Австрия или Швеция.
"Този вариант наистина се обсъжда в момента и може да се счита за неутрален“, каза Песков.
Сергей Лавров, министър на външните работи на Русия, пък каза, че "напълно конкретните формулировки“ са "близо до съгласуване" по време на провеждащите се преговори.
Според Михайло Подоляк Украйна "определено ще запази собствената си армия" като част от всяка една евентуална сделка . Той също така омаловажи значението на забраната за чуждестранни бази в Украйна, като каза, че това вече е изключено от украинското законодателство.
Два от източниците на "Файненшъл таймс" казаха, че предполагаемото споразумение включва и разпоредби за гарантиране на правата за руския език в Украйна, където той е широко разпространен, въпреки че украинският е единственият официален език. Русия представи инвазията си като опит да защити рускоговорящите в Украйна от това, което твърди, че е "геноцид" от "неонацисти".
Подоляк каза, че "хуманитарните въпроси, включително езиковите въпроси, се обсъждат само през призмата на изключителните интереси на Украйна".
Най-големият проблем остава искането на Русия Украйна да признае анексирането на Крим през 2014 г. и независимостта на двата сепаратистки региона в източната гранична област на Донбас.
Украйна досега отказва да ги признае, но е готова да раздели въпросите, свързани с тях, посочи Подоляк.
"Спорните и конфликтните територии са в отделен случай. Засега говорим за гарантирано изтегляне от териториите, които са окупирани от началото на военната операция на 24 февруари, когато започна инвазията на Русия", каза той за "Файненшъл таймс".