Отидете към основна версия

2 180 24

Байдън обеща: САЩ намаляват федералния дефицит с $1,6 трилиона

  • сащ-
  • джо байдън-
  • демократическа партия-
  • икономика-
  • инфлация

Американският народ е в добра позиция да се изправи срещу тези предизвикателства поради това, което направихме през последната година и половина за справяне с икономиката, обяви стопанинът на Белия дом

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Президентът на Съединените щати Джо Байдън обяви във вторник, че неговата администрация работи за намаляване на федералния дефицит с още 1,6 трилиона долара до края на фискалната година, което го прави "най-големият спад в дефицита в историята на САЩ", съобщава СиЕнЕн.

Говорейки на 29-ата четиригодишна конституционна конвенция на AFL-CIO във Филаделфия, Байдън подчерта, че дефицитът на страната "избухна" при администрацията на Тръмп, като същевременно подчерта, че са били създадени приблизително 8,7 милиона работни места, откакто администрацията на Байдън пое поста, а производственият сектор процъфтява.

46-ият президент на САЩ повтори, че икономиката на страната трябва да бъде възстановена и изградена от средата навън и отдолу нагоре, като подчерта, че средната работническа класа е основата на американската икономика.

Байдън разговаря с профсъюзите във вторник, надявайки се положително завъртане на икономическия си рекорд на фона на инфлация, невиждана от десетилетия и да обвини републиканците за блокирането на вътрешния му дневен ред.

Байдън се опита да увери американския народ, че справянето с най-тежката инфлация, която нацията е виждала от десетилетия, остава основен приоритет за него и неговата администрация. Речта дойде ден преди Федералният резерв да може да повиши лихвените проценти с до три четвърти процентен пункт, докато се опитва да овладее инфлацията.

Президентът призна, че инфлацията "съсипва силите на много семейства", тъй като цената на газа и храната скача до небето - проблем, който се влошава от нахлуването на Русия в Украйна. Но въпреки че се опитваше да подчертае, че администрацията му е изцяло фокусирана върху проблема, президентът призна, че е останал без много възможности за борба с повишенията на цените, особено в тясно разделения Сенат, който блокира по-голямата част от вътрешния дневен ред на Байдън.

"Проблемът е, че републиканците в Конгреса правят всичко възможно, за да спрат плановете ми за намаляване на разходите на обикновените семейства. Ето защо моят план не е завършен, а и резултатите не са завършени", каза Байдън.

Президентът продължи: "Работните места се връщат, но цените все още са твърде високи. Covid пада, но цените на газа се повишават. Нашата работа не е свършена. Но ето сделката: Америка все още има избор. Избор между правителство от малцината - за малцината - или правителство за всички нас. Демокрация за всички нас. Икономика, в която всички ние имаме справедлив шанс и шанс да заслужим своето място."

"Наистина се запитайте как ще спят през нощта, като знаят, че на всеки пет години Тед Крус и другите републиканци от ултра-МАГА ще гласуват дали ще имате социално осигуряване, Medicare, Medicaid?" каза Байдън. "За това става въпрос. Те винаги са искали да намалят социалното осигуряване. Винаги са искали да намалят Medicare. Винаги са искали да намалят Medicaid."

По време на речта Байдън изтъкна усилията на администрацията си да подпомогне възстановяването на нацията от пандемията на коронавирус, включително законопроекта за облекчение на Covid-19 и двупартийния закон за инфраструктурата.

Белият дом от месеци се опитва да демонстрира своя ангажимент за намаляване на инфлацията и понижаване на растящите цени, които поставят стрес върху милиони американски семейства. Но президентът призна по-рано този месец, че не може да направи много, за да намали цената на бензина или храната в непосредствена перспектива.

Мерките, които Байдън е предприел, за да се опита да се бори с повишаването на цените - като например рекордните пускания на суров петрол от стратегическия резерв на САЩ - не проработиха; за първи път някога един галон обикновен газ сега струва средно 5 долара в цялата страна.

В съчетание със спадащ борсов пазар и интензивни предупреждения от страна на висококвалифицирани изпълнителни директори, икономиката се превърна в основния политически проблем и приоритет на Белия дом. Говорителят на президента обаче твърди, че американците ще успеят да издържат на икономическата буря благодарение на действията, след като Байдън встъпи в длъжност.

"Знаем, че семействата са загрижени за инфлацията и фондовия пазар. Това е нещо, с което сме наясно. Знаем, че това, което виждаме в момента, е това, пред което сме изправени, са глобални предизвикателства", каза прессекретарят на Белия дом Карин Джийн-Пиер пред репортери във вторник.

"Американският народ е в добра позиция да се изправи срещу тези предизвикателства поради това, което направихме през последната година и половина за справяне с икономиката... но да, ние наблюдаваме това отблизо".

Внимателно наблюдаван доклад за инфлацията показа, че цените са се повишили с 8,6% през май, което е най-бързият темп от 1981 г.

Поставете оценка:
Оценка 1.3 от 15 гласа.

Свързани новини