Отидете към основна версия

1 545 10

Армения е разтревожена, че Лачинският коридор е извън контрола на руските миротворци

  • русия-
  • армения-
  • азербайджан-
  • нагорни карабах-
  • лачински коридор

"Кризата в Лачинския коридор е най-важният въпрос в момента. Знаете, че той е блокиран почти 20 дни", посочи Пашинян.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лачинският коридор вече 20 дни е извън контрола на руския мироопазващ контингент и е необходимо да се търсят начини за решаване на проблема. Това заяви министър-председателят на Армения Никол Пашинян на двустранна среща с президента на Русия Владимир Путин, съобщава ТАСС.

"Кризата в Лачинския коридор е най-важният въпрос в момента. Знаете, че той е блокиран почти 20 дни", посочи Пашинян.

Той припомни, че това е в зоната на отговорност на руските миротворци в Нагорни Карабах.

"Искам да Ви напомня, че според тристранната декларация (от 9 ноември 2020 г.) на президента на Русия, президента на Азербайджан и министър-председателя на Армения Лачинският коридор трябва да бъде под контрола на руските миротворци.

Азербайджан обеща да се гарантира безпрепятствен трафик на пътници и товари по Лачинския коридор. Сега се оказа, че Лачинският коридор не е под контрола на руските миротворци.Разбира се, бих искал да обсъдя тази ситуация и какви са вариантите за разрешаването ѝ", отбеляза Пашинян.

Той благодари на Путин за организирането на неформална среща на върха на Общността на независимите държави в Санкт Петербург и добави, че подобни срещи се превръщат в добра традиция.

Лачинският коридор е единственият път, свързващ Армения и Нагорни Карабах. На 12 декември група азербайджанци, представили се за еколози, блокираха Лачинския коридор, където временно беше разположен руският мироопазващ контингент.

Баку твърди, че целта на протестната акция не е била да се блокира пътят и че цивилните превозни средства могат да се движат свободно и в двете посоки.

От своя страна Ереван тълкува това като провокация на Азербайджан, целяща да предизвика хуманитарна катастрофа в непризнатата република. Пашинян заяви на заседание на правителството, че блокадата вече е причинила недостиг на храна в Нагорни Карабах.

Боевете между Ереван и Баку избухнаха през септември, като в сблъсъците загинаха почти 200 войници - най-кървавата конфронтация след шестседмична война между двете бивши съветски страни през 2020 г.

Боевете са свързани с десетилетия военни действия за контрола над региона Нагорни Карабах, международно признат като част от Азербайджан, но до 2020 г. до голяма степен контролиран от мнозинството етническо арменско население.

Армения твърди, че Азербайджан е нападнал нейна територия и е завзел селища в нейните граници, извън спорния регион Нагорни Карабах. Азербайджан каза това като отговор на "провокации" от арменската страна.

Русия е военен съюзник на Армения, но също така се опитва да поддържа приятелски отношения с Азербайджан и се противопостави на призивите на Ереван да задейства клауза за взаимна самоотбрана. Баку е подкрепян военно, финансово и политически от Турция.

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 9 гласа.

Свързани новини