Филипините разглеждат няколко варианта за укрепване на контрола си върху оспорваната Втора Томасова плитчина в Южнокитайско море, включително ремонт на заседнал и ръждясал военен кораб, който използват като военен пост, ход, който вероятно ще разгневи Пекин, предава "Ройтерс".
"Всички курсове на действия за удължаване на престоя ни там се обмислят... един от тях е обновяването", каза вицеадмирал Алберто Карлос, началник на Западното командване на Филипините, на съвместна пресконференция с военния началник Ромео Браунър.
Филипините умишлено закотвиха на сушата военния кораб Сиера Мадре от епохата на Втората световна война през 1999 г. като част от претенциите си за суверенитет върху Втората Томасова плитчина, която се намира в тяхната изключителна икономическа зона, и ротира шепа войски през кораба.
Китай призова Филипините да изпълнят "обещанието" да изтеглят заседналия кораб, но Манила отрече да е сключила каквото и да е споразумение за изоставяне на плитчината, която нарича Аюнгин.
Приоритетът на Филипините в момента е да възобнови мисията за ротация и снабдяване на своите войски на атола, което вероятно ще се проведе след две седмици, каза Карлос.
"Молим се да няма инцидент с водно оръдие, да има по-малко агресивен прием от другата страна, особено поради международното внимание, което този инцидент предизвика", каза той.
Япония, Франция, Южна Корея и Съединените щати изразиха загриженост относно "опасните" ходове, извършени от съдовете на китайската брегова охрана срещу снабдителните лодки на Манила на 5 август, включително използването на водни оръдия .
Действията на Китай принудиха една от двете лодки, ударени от водното оръдие, да се върне, докато втората лодка е достигнала плитчината, след като направи "драстична маневра", за да "избяга от опитите за таран", каза екипажът на филипинския флот на плавателния съд.
"Бяхме ударени от водното оръдие. Хранителните запаси, които носехме като ориз, зеленчуци и месо, бяха намокрени", каза офицер от флота Рамзи Гутиерес, което противоречи на видеозаписи, публикувани от Китай, които показват друго.
Гутиерес трябваше да започне първото си дежурство на плитчината, ако лодката му не беше блокирана от китайски кораби.
Филипините спечелиха международно арбитражно решение през 2016 г. срещу претенциите на Китай за суверенитет в Южнокитайско море, след като трибунал постанови, че широкообхватният иск на Пекин няма правно основание, включително във Втората плитчина Томас.
Китай, който не признава решението, е построил милитаризирани, изкуствено създадени острови в Южнокитайско море и претенциите му за исторически суверенитет се припокриват с изключителните икономически зони на Филипините, Виетнам, Малайзия, Бруней и Индонезия.