Камарата на представителите на Конгреса на Съединените щати одобри днес законопроект, който дава ще доведе до забрана на популярното приложение за кратки видеоклипове"ТикТок", ако не смени собственика си, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
Собственик на платформата, използвана около 170 милиона американци, е китайската компания "Байт Денс" (ByteDance).
Законопроектът бе приет с 352 гласа "за" и 65 "против" с подкрепата както на републиканците, така и на демократите, но сега ще трябва да премине за гласуване и в Сената (горната камара на Конгреса на САЩ), където някои сенатори имат различен подход спрямо регулирането на приложенията с чуждестранна собственост, които биха могли да представляват проблем за сигурността. Лидерът на демократическото мнозинство в Сената Чък Шумър все още не е посочил как ще подходи към текста.
По-рано днес от "ТикТок" нарекоха законопроекта, приет в долната камарата на Конгреса на САЩ, "забрана" и призоваха сенаторите да се вслушат в избирателите си, преди да предприемат каквито и да е било действия.
"Този процес бе таен и законопроектът бе прокаран поради една единствена причина: това е забрана. Надяваме се, че Сенатът ще разгледа фактите, ще се вслуша в избирателите си и ще осъзнае въздействието върху икономиката, седемте милиона малки предприятия и 170-те милиона американци, които използват нашата услуга", заяви говорител на китайската компания.
Съдбата на "ТикТок" се превърна в основна тема във Вашингтон. Законодатели от двете партии заявиха, че техните канцеларии са получили голям брой обаждания от тийнейджъри потребители на платформата, които се противопоставят на законопроекта, като броят на оплакванията на моменти е надхвърлял броя на обажданията с искане за прекратяване на огъня в ивицата Газа.
Мярката е и най-новата от поредица стъпки на Вашингтон в отговор на опасенията за националната сигурност на САЩ по отношение на Китай - от свързани превозни средства до усъвършенствани чипове с изкуствен интелект и кранове в американските пристанища.