Отидете към основна версия

3 305 87

$50 млрд. заем за Киев, ако ЕС удължи санкциите срещу Кремъл

  • сащ-
  • украйна-
  • замразени активи-
  • джанет йелън-
  • володимир зеленски

Вашингтон се нуждае от ЕС да удължи санкциите на блока върху руските държавни активи, които изтичат на всеки шест месеца

Снимка: БГНЕС/ЕРА

САЩ са готови да отпуснат заем от 50 милиарда долара на Украйна, който да бъде погасен с печалбите от замразените руски активи, ако ЕС удължи санкциите срещу Москва за неопределено време. Това съобщава Файненшъл Таймс, позовавайки се на изтекъл документ от дискусията.

Вашингтон се нуждае от ЕС да удължи санкциите на блока върху руските държавни активи, които изтичат на всеки шест месеца, освен ако не бъдат подновени с единодушно съгласие, до края на войната, за да се гарантира, че САЩ няма да бъдат оставени да висят на куката за изплащане. Подобно решение обаче се нуждае от одобрението на европейските лидери, включително унгарския премиер Виктор Орбан, който често се противопоставя на санкциите срещу Русия.

Предложението на САЩ е очертано в дискусионен документ на ЕС, видян от Financial Times, подготвен за виртуална среща на финансовите министри на блока, на която ще се обсъди събирането на средства за Киев. Вашингтон настоява за споразумение преди срещата на върха на лидерите на Г-7 в Италия следващата седмица, където се очаква механизмът за финансиране, подкрепен от печалби от замразени активи, да бъде в центъра на подкрепата за Украйна.

Основният вариант, който се разглежда, е плана на САЩ да отпуснат пари на Украйна, вероятно в тандем с други държави от Г-7, приблизително съответстващи на прогнозните "неочаквани печалби" от стотици милиарди долари замразени активи на Русия, държани на запад. Дипломати твърдят, че това може да събере до 50 милиарда долара. Подробности за заема, включително неговия падеж, лихвен процент, дали ще бъде предоставен директно или чрез посредник като Световната банка, остават да бъдат уточнени.

Но Вашингтон вижда всеки такъв заем като "условен". Той зависи от това как ЕС ще разпредели печалбите от активите за изплащане и ще гарантира, че активите на руската централна банка, държани в ЕС, остават замразени, докато Русия не се съгласи да плати за щетите, причинени на Украйна.

По-голямата част от активите на Русия се държат в белгийския централен депозитар за ценни книжа Euroclear, генерирайки приблизително 3 милиарда евро годишно печалба.

Някои правителства на ЕС са предпазливи относно потенциалните финансови последици от подобен ход. Американците вероятно ще трябва да приемат, че ЕС не може да даде гаранция за загубите, каза човек, информиран за преговорите.

Друг разглеждан вариант би включвал ЕС, заедно с други държави от Г-7, на практика да отпуска двустранни заеми на Украйна, обезпечени с печалби от руски активи, замразени в собствената им юрисдикция. Това потенциално би наложило ЕС да използва "свободно пространство" в рамките на общия си бюджет - стъпка, която също би изисквала единодушно съгласие. Времето, необходимо за въвеждането на такива гаранции, заедно със законовите и оперативните ограничения, не биха улеснили бързото прилагане на тази опция.

Натискът за използване на активите се увеличи през последните месеци, тъй като Вашингтон се стреми да увеличи максимално финансовата помощ за Киев с оглед на президентските избори през ноември. Докато Франция, Германия и Италия са членове на Г-7, решенията, взети от ЕС, изискват консенсус между неговите 27 членове.

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 42 гласа.

Свързани новини