Отидете към основна версия

4 131 14

Лавина от лъжи и рекордни щети след урагана "Милтън"

  • милтън-
  • сащ-
  • ураган-
  • буря-
  • флорида

За щастие не се сбъдна най-лошият сценарий: ураганът "Милтън" причини по-малко разрушения от очакваното

Снимка: БГНЕС/ EPA

Ураганът "Милтън", ударил САЩ, причини по-малко разрушения, отколкото се предполагаше. Или както се изрази губернаторът на Флорида Рон ДеСантис, за щастие не се сбъдна най-лошият възможен сценарий.

И въпреки това разрушенията са навред: цели райони и безброй пътища са под вода, навсякъде се виждат разрушени къщи, преобърнати камиони и изкоренени дървета. На много места електрозахранването продължава да е прекъснато. Смъртните случаи са до момента най-малко 11. Очаква се броят на жертвите да нарасне.

Представители на спасителните екипи споделят драматични преживявания: "Беше след полунощ, насред пороен дъжд, когато успяхме да измъкнем от една къща 2-годишно дете и бременната му майка", разказва пред CNN Джереми Лок от помощната организация "Aerial Recovery".

Как ураганът порази САЩ не само в буквалния смисъл

Правителството във Вашингтон е силно обезпокоено от фалшивите новини и неверните твърдения, които се разпространяват във връзка с урагана - например лъжливото съобщение в социалните мрежи, че Федералната агенция за управление на извънредни ситуации (FEMA) щяла да конфискува къщи и имоти в засегнатите райони.

Бившият американски президент Доналд Тръмп с охота подхранва подобни слухове. По време на предизборна реч в Детройт той заяви, че след "Милтън" и урагана, поразил САЩ преди две седмици, републиканските губернатори на Флорида, Джорджия и Северна Каролина вършели "фантастична работа", докато федералното правителство под ръководството на Джо Байдън и Камала Харис изобщо не се справяло. На пресконференция в Белия дом президентът Байдън отговори, че който разпространява подобни лъжи, само подкопава доверието на хората в спасителните операции.

Междувременно в социалните мрежи се разпространяват и твърдения, че двата урагана били "неестествени" бури - и двете били причинени от хора и били насочени умишлено към прорепубликански райони преди президентските избори на 5 ноември.

"Ураганът "Милтън" току-що направи още един почти невъзможен завой", твърди потребител в платформата X, призовавайки своите последователи да споделят видеото му, "преди да го свалят". Той е споделял същия пост няколко пъти. "Какви са шансовете да се стигне до две странни бури точно преди избори?", пита същият потребител. "Това дори не е близо до нормално изглеждаща буря", казва още той във видеоклип в платформата Rumble, намеквайки, че т.нар. засяване на облаци е повлияло на бурята.

"Да, те могат да контролират времето", заяви само няколко дни по-рано Марджъри Тейлър Грийн от Републиканската партия, ревностна поддръжничка на републиканския кандидат Доналд Тръмп. Оттогава туитът ѝ е гледан над 43 милиона пъти.

Във връзка с внушението, че не можело да е случайност два урагана да ударят САЩ точно преди изборите, метеорологът Матю Капучи припомня, че през 2004 г. четири урагана поразиха Флорида в рамките на само шест седмици.

"Знаем, че температурата на морската повърхност, топлината в океана, е това, което подхранва явления като "Милтън"", казва на свой ред Шел Уинкли, метеоролог в организацията с нестопанска цел "Climate Central". А Райън Тручелът, изследовател в "Weather Tiger's Hurricane Watch", обяснява, че макар вече да е възможно по изкуствен път да се предизвикват валежи с помощта на т.нар. засяване на облаци, когато във въздуха вече има тежки облаци, подобна манипулация на времето като при урагана "Милтън" просто не е физически възможна. "Ние, хората, не можем да предизвикаме буря с такава сила", уверява Уинкли.

"Грешат тези, които ви казват, че можем да контролираме времето. Подобна реторика е в най-добрия случай безполезна, а в най-лошия - опасна", предупреждава и ловецът на урагани Ник Ъндърууд в платформата Х.

А що се отнася до твърденията, че бурите умишлено били насочени така, че да навредят на републиканските избиратели - истината е друга: напълно невъзможно е да се направлява пътят на урагана. "Скоростта и пътят на урагана зависят от сложни океански и атмосферни взаимодействия, включително от наличието или отсъствието на други метеорологични явления", пише на сайта на Националната метеорологична служба в САЩ. "Именно това прави много трудно предвиждането на скоростта и посоката на урагана."

Отсега обаче може да се предвидят икономическите щети, причинени от урагана "Милтън", който може да остане в историята като един от най-скъпите.

Щетите от урагана "Милтън"

Според преценката на анализатори от рейтинговата агенция "Мorningstar DBRS" застрахователната индустрия може да се сблъска с обезщетения на обща стойност до 100 млрд. долара. Така "Милтън" може да се превърне в един от най-скъпите урагани досега. Досега ураганът "Катрина", който порази САЩ през 2005 г., оглавяваше тази безславна класация: "Катрина" причини застрахователни обезщетения на обща стойност 99,8 млрд. долара, а общите икономически загуби възлизат на 201 млрд. долара.

"Милтън" ще има неблагоприятно въздействие и върху икономическата мощ на САЩ. Около 2,8% от БВП на най-голямата икономика в света са пряко засегнати от "Милтън", казва Райън Суит, главен икономист за САЩ в "Oxford Economics". Дана Петерсън, главен икономист в мозъчния тръст Conference Board, също е убедена, че бурята ще окаже въздействие върху БВП и нивото на безработицата. Конкретни числа назовава Грегъри Дако, главен икономист в консултантската компания EY. Според него "Милтън" ще намали растежа на реалния БВП в САЩ с приблизително 0,2 до 0,4 процентни пункта през четвъртото тримесечие. А в щата Флорида, който е най-пряко засегнат, растежът на БВП може да спадне с три до четири процентни пункта.

Автор: Сара Щефен | Ралф Борхард (ARD) | Ангела Гьопферт (ARD)

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 12 гласа.

Свързани новини