Премиерите на България, Израел, Унгария, Румъния, Италия, канцлерът на Австрия и президентът на Кипър проведоха международна видеоконференция във връзка с разпространението на COVID-19 и предприемането на мерки за ограничаване на болестта. В нея се включиха премиерът на Израел Бенямин Нетаняху, президентът на Кипър Никос Анастасиадис, канцлерът на Австрия Себастиан Курц, премиерът на Румъния Лудовик Орбан, министър-председателят на Унгария Виктор Орбан, италианският премиер Джузепе Конте, премиерът на Хърватия Андрей Пленкович, както и представителите на медицинските власти на съответните държави.
Българският премиер Бойко Борисков посочи, че ключовата дума в момента е солидарност. И въпреки, че много държави са забранили износа на предпазни маски и защитни облекла, ако се наложи, би трябвало да се позволи износ за страни, в които има голяма нужда.
Той наблегна и на огромната заплаха вследствие от мигрантската криза и стотиците хиляди хора, които идват от много заразени страни и върху тях не се упражнява никакъв контрол. Затова и поиска ЕС и останалите страни да предложат сериозни мерки за преодоляване на мигрантската криза.
"Разговорът беше ползотворен. Всеки един сподели своя опит", отбеляза Борисов.
"Въпреки, че Италия е най-сериозно засегната европейска държава, училищата не са затворени, заяви италианският премиер Джузепе Конте.
"В страната му дори се обсъжда възможност тинейджърите като най-слабо застрашени да помагат на възрастни хора в дезинфекцирането на градския транспорт и др. Училищата не са в риск, допълни той.
"Този вирус засяга по-възрастните хора, не е проблем за децата. Можем да използваме тийнейджърите да гледат малките деца, за да ходят родителите на работа. Не сме затворили училищата. В Иран дистанцията трябва да е 2 м. между хората, може и ние така да го направим", заяви израелският премиер Бенямин Нетаняху.
"Трябва да намерим общо споделено решение - в събота подписах нов указ за засилване на вече приетите мерки за овладяване на вируса", каза премиерът на Италия Джузепе Конте. "Въведохме строги ограничения за избягване на междуличностен контакт, болниците са под натиск, за да осигурят на всички нуждаещи се граждани подкрепа", каза от своя страна италиански професор. По думите му крайната цел е да се намали въздействието на вируса по другите части на Италия - това е основното предизвикателство, пред което сме изправени.
Канцлерът на Австрия Себастиан Курц заяви, че за няколко седмици ще може да се измисли решение по темата.
Румънският премиер Людовик Орбан заяви, че към момента в Румъния са необходими около 3 часа, за да се постави диагнозата. "Това време е твърде дълго и ако е възможно някоя държава да открие бързата диагностика - това ще бъде много полезно", каза още той. "Бяхме задължени да приемем много строги мерки - снощи решихме да спрем полетите към Италия, имаме 15 случая, 5 излекувани и трябваше да сложим под карантина над 13 000 души", добави той.
Междувременно няма нови регистрирани случаи на коронавирус в България. Четиримата заразени - двама мъже в Плевен и две жени в Габрово, са в добро общо състояние, съобщи началникът на щаба за борба с болестта Венцислав Мутафчийски тази сутрин.
Старчески дом в Габрово е под наблюдение заради съмнения за коронавирус. Все още не е открит "нулевият пациент", от който е тръгнала заразата.
От вчера болниците в Плевен и Габрово са поставени под карантина и приемат само спешни случаи. Това доведе до напрежение сутринта в Плевен, след като пациенти настояха да влязат за редовни процедури.