Отидете към основна версия

2 564 7

Германия обмисля да засили държавното наблюдение заради коронавируса

  • германия-
  • проследяване-
  • коронавирус-
  • наблюдение

Германия предложи да се използват така наречените "големи данни"(big data), както и проследяване на местоположението, за да се изолират хората с коронавирус, като по този начин ще се ограничи разпространението на заразата. Идеята идва, след като мерките за социална дистанция, които сега са в сила, дават резултат, съобщи Reuters.

Стратегически документ на Министерството на вътрешните работи в Германия препоръчва да се следва стратегията на Южна Корея за "агресивно" тестване за COVID-19 и да се използват данните за местоположение на смартфоните, за да се проследяват хора, които са влезли в контакт със заразени.
Тези мерки биха били от решаващо значение за предотвратяване на по-нататъшното разпространение на коронавируса, след като вече въведените ограничения, като затварянето на училища, дават своя резултат, споделят доклади в Der Spiegel и Sueddeutsche Zeitung.

Правителствата в цяла Европа се обръщат към технологията, за да проследяват и откриват коронавируса. Този подход, който е заимстван от Азия, поставя под въпрос правилата и политиката за поверителност на Стария континент.

Правителственото наблюдение е чувствителна тема в Германия, където спомените за страховитата източногерманска тайна полиция и нейната обширна мрежа от информатори са все още свежи в съзнанието на мнозина. Именно заради системите и организациите за наблюдение, използвани някога от нацистите и Щази, Федералната република има едни от най-строгите закони за поверителност в света.

Немско проучване, озаглавено „Как да овладеем COVID-19“, разглежда сценарий, при който тестването ще бъде усилено през следващите седмици, с мобилни станции и строга изолация на заразените.

„За да бъде тестването по-бързо и по-ефективно, използването на големи данни и проследяването на местоположението е неизбежно в дългосрочен план“, цитира проучването немското издание Spiegel.

"Ако моделът се следва, учените изчислиха, че около един милион души в Германия ще бъдат заразени, но само 12 000 ще умрат. Строгата процедура ще трябва да се поддържа в продължение на два месеца", предаде Spiegel.

Въпреки това, тъй като само малка част от населението ще бъде имунизирана срещу вируса след това време, "трябва да се поддържа постоянно високо ниво на наблюдение", се посочва в доклада.

Най-лошият сценарий в проучването разглежда какво би се случило, ако Германия предприеме малко действия - около 70 процента от населението скоро ще бъде заразено, повече от 80 процента от пациентите, нуждаещи се от интензивно лечение, ще трябва да бъдат отхвърлени от болниците, а броят на смъртните случаи би надхвърлил 1 милион.

Към четвъртък Германия има 42 288 потвърдени и 253 смъртни случаи от коронавирус. Страната засили мерките, като забрани публичните срещи на повече от двама души, освен ако те не живеят в едно и също домакинство.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 3 гласа.

Свързани новини