Помага ли срещу коронавирус ваксината БЦЖ, с която са ваксинирани голяма част от българите? Учени изследват дали ваксината срещу туберкулоза усилва естествения имунитет срещу вируси и заболявания на дихателните пътища.
Дали известната от миналото столетие ваксинация с БЦЖ, използвана като профилактика срещу туберкулоза при децата, защитава организма и от коронавирус? С този въпрос се занимават в момента учени от няколко страни, включително и от Германия.
Естествен имунитет благодарение на БЦЖ?
Ако се потвърди предположението, че ваксинацията с БЦЖ усилва естествения имунитет срещу вируси и заболявания на дихателните пътища, ваксината срещу туберкулоза би могла да се използва в борбата срещу коронавируса - поне докато на пазара не се появи специална ваксинация срещу този вирус.
В полза на БЦЖ говорят публикуваните в края на март лабораторни изследвания върху мишки, проведени от германските институти „Макс Планк". Опитите показали, че в кръвта на гризачи, при които е била приложена ваксината, има по-ниска концентрация на грипни вируси тип А.
Под ръководството на проф. Щефан Кауфман, един от водещите специалисти в борбата срещу туберкулозата, преди няколко години е разработена ваксина, представляваща генетично променен вариант на БЦЖ. Според оценката на германските експерти, тази нова ваксина, известна под наименованието VPM1002, може да се окаже по-ефективна в борбата срещу туберкулозата от БЦЖ.
Проф. Кауфман и неговият екип в момента проверяват дали новата ваксина не е способна да повиши имунитета и срещу грипните вируси, в това число и срещу новия коронавирус. Подобни изследвания се провеждат и в други страни.
В случай че клиничните изпитания завършат с успех, новата ваксина вероятно ще бъде готова още тази есен, след което в рамките на броени месеци ще може да се появи на пазара.
По-добре защитени ли са ваксинираните с БЦЖ?
Друг важен въпрос е дали хората, ваксинирани в детството си с БЦЖ, сега са по-добре защитени от коронавируса. Проф. Кауфман не дава еднозначен отговор. Според него, няма доказателства, че защитата, която осигурява БЦЖ, остава трайна в продължение на десетилетия.
Що се отнася до ваксината срещу пневмококи, с която наскоро бе ваксинирана и германската канцлерка Ангела Меркел, според проф. Кауфман, тя не гарантира обща защита срещу коронавируса. Ползата от нея е, че човек е защитен от т.нар. коинфекция - двойна инфекция, при която е налице зараза с два различни вируса едновременно. Затова ваксината срещу пневмококи е особено важна за по-възрастните хора.