Първата успешна стъпка за ваксината срещу коронавируса е направена. Професор д-р Айкут Йозкул успя да изолира COVID-19, съобщават турските медии.
Директорът на Биотехнологичния институт на университета в Анкара д-р Айкут Йозкул обясни, че са успели да изолират вируса SARS-CoV-2, което е първата стъпка за производство на серум, ваксина и лекарства срещу новия вид коронавирус. Проведени са успешни изпитания на ваксината върху животни, предаде 24rodopi.com.
На животни била поставена ваксина, която създава антитела и не позволява на коронавируса да се присъедини към клетките. Преди това пък бе съобщено, че водещата в Турция фармацевтична компания "Абди Ибрахим", която има големи производствени съоръжения в Одринска Тракия, е започнала серийно производство на лекарствен препарат против малария, който се счита за най-ефикасен при лечение на новия коронавирус. Първата партида от 70 хиляди опаковки е била доставена безплатно на турското министерство на здравеопазването.
Това съобщи президентът на компанията Незих Барут пред турски медии. По думите му препаратът дава сериозни надежди за успешно лечение на пациенти, заразени с коронавируса. Президентът на компанията обясни, че на един пациент се полагат по две опаковки от лекарството, като първия ден се поемат по 4, а в следващите дни по 2 таблетки на ден.
"Ние получихме патента на това лекарство в края на 2019 г. В момента нашата страна, както и целият свят, се бори с COVID-19. Първата партида предоставихме безплатно на здравното министерство, понеже министерството на търговията, здравното министерство и нашето посолство в Индия положиха много усилия, за да внесат суровината за лекарството. Така че за неговото производство имат принос мнозина", каза президентът на компанията "Абди Ибрахим", която е най-старата и най-известна турска марка за производство на лекарства.
Втората партида от 90 хиляди опаковки се очаква на 15 април. Първо здравните власти във Франция започнаха да използват препарата против малария за лечение на заболели от COVID-19 и огласиха, че резултатите са положителни, допълни Незих Барут. Предвижда се произведените от "Абди Ибрахим" лекарства да посрещнат нуждите на около 90 хиляди пациенти.