Наричат Ишгъл "тайният развъдник на коронавирус". Още в началото на март някои държави определят австрийския ски курорт като "рисков регион". Но той продължава да работи още няколко дни. Стотици туристи се оказват болни.
На 8 март 2020 Мартина Бюхлинг пристига със съпруга си и децата им на ски ваканция в Ишгъл. Те обаче не знаели, че само две седмици преди това един от хотелите в региона ("Европа" в Инсбрук) е бил временно затворен, след като един от служителите - италианец, бил тестван положително за коронавирус. Всичко било представено като "изолиран случай" и за вируса повече не станало дума. Мартина Бюхлинг подчертава, че не са знаели нищо за наличието на коронавирус в региона на Ишгъл.
"В противен случай нямаше да пътуваме."
Сега службите в Ишгъл са упреквани, че са прикрили риска. 4000 души са подписали колективна жалба и обвиняват властите, че умишлено са реагирали със закъснение. Много подробности и до днес не са известни, но едно е ясно: още през януари и февруари британски и други европейски медии съобщават за случаи на коронавирус в Тирол. А след като 15 исландски туристи се завърнали от Ишгъл заразени, на 1 март исландските власти дори публикуват предупреждение за рисковете при пътуване до Ишгъл - и то на специалния сайт за бързо реагиране на ЕК.
Четири дни по-късно правителството в Рейкявик обявява Ишгъл за "рисков район", а Инсбрук реагира с твърдението, че туристите вероятно са се заразили, докато са пътували обратно към вкъщи. След това заразен се оказва барманът в едно популярно заведение в ски курорта. А местните власти коментират случилото се така: "Пренасянето на коронавирус към посетителите на бара е по-скоро невероятно от медицинска гледна точка".
"Две адски седмици"
Три дни след като става ясно, че барманът е заразен, Мартина Бюхлинг установява, че баровете в Ишгъл са затворени, но пред ресторантите все още се продава храна. До асансьора в хотела е поставена молба към хората да поддържат дистанция - без някой да е налагал това. Най-накрая на 13 март вечерта хотелиерът изхвърля семейството без предупреждение - властите са взели решението да затворят ски курорта от 14 март. Подобно на хиляди други изумени туристи, изгонени внезапно от стаите си, семейство Бюхлинг се качват в автомобила си и карат цяла нощ, докато стигнат до дома си край Франкфурт.
Два дни по-късно Мартина вдига температура. Бързо става ясно, че се е разболяла от новия вирус. Тя развива кашлица, има главоболие, губи обонянието си и изпитва силни болки в гръдния кош - сякаш има остри стъкълца в белите си дробове. Тя преживява "две адски седмици". Сега е на път да оздравее, но изпитва силен гняв.
Мартина Бюхлинг е една от четирите хиляди туристи, пребивавали в Тирол, които са подписали колективната жалба на австрийското Дружество за защита на потребителите. Тя е убедена, че властите са били наясно с риска много преди фактите да бъдат оповестени.
Председателят на дружеството Петер Колба е внесъл оплакване в прокуратурата. Той казва, че тиролските власти са знаели или би трябвало да знаят за "опасността от масова зараза", но въпреки това не са закрили ски курортите. Сега предстои прокуратурата да се произнесе по въпроса. Очаква се и решението дали на потърпевшите се полагат обезщетения.
Тесни връзки между властта и туризма
Петер Колба е убеден, че е имало както политически, така и финансови мотиви за отлагането на прекъсването на ски сезона. "Икономическите основания са очевидни - достатъчно е да се запита човек колко се печели от един ден ски ваканция в Ишгъл. След което можем да си представим, че си казваш - да продължим още два дни."
Колба посочва и друго: че съществуват тесни връзки между туристическата индустрия и консервативната Австрийска народна партия. Тя управлява - в коалиция със зелените - както във федералната провинция Тирол, така и в Австрия като цяло. Големите тиролски фирми, работещи в сферата на туризма, са сред основните спонсори на партията.