Учени от Оксфордския университет, които работят върху коронавирусна ваксина, твърдят, че ако тя се окаже ефективна, може да се произведе в милион дози до септември 2020 г., пише Индипендънт. Групата, ръководена от професор Сара Гилбърт, планира първите изпитания върху хора още за следващата седмица.
Служители на Световната здравна организация по-рано предупредиха, че дори 80 групи по цялата планета да работят едновременно и с възможно най-голяма скорост, то такава ваксина няма как да бъде разработена през следващите 18 месеца.
Експерти, запознати с дейността на екипа на Оксфорд, са все по-уверени и обнадеждени, че това все пак е възможно и може да се окаже "сребърният куршум" в битката с коронавируса.
От своя страна проф. Гилбърт каза, че е на 80% сигурна, че ваксината ще бъде ефективна. Групата вече предприема действия за масово производство на ваксината, ако тя се окаже ефективна.
„Целта е да има поне милион дози около септември и след като се знаят резултатите от ефикасността на ваксината, да започне още по-усилено производство“, казва професор Адриан Хил, който ръководи института на Дженър в университета. „Съвсем ясно е, че светът ще се нуждае от стотици милиони дози, в идеалния случай до края на тази година, за да се прекрати тази пандемия и да се спасим от заключването.“ В реч пред Би Би Си той описа милион дози като „скромна цел“.
В отделно интервю за ITV Хил каза: „Обикновено ваксините се нуждаят от години. Това се налага в търсене на перфектното производство, което да отговаря на всички регулаторни изисквания. Има много подробности в това отношение, но ние нямаме време". Той добави, че резултатите от тестовете за ефективността на ваксината трябва да бъдат налични до края на лятото.
Екипът е успял да напредне бързо, защото се готви за такава пандемия от години. Използвайки информация за други респираторни заболявания, учените вече бяха създали генетично разработен вирус, който сега ще бъде в основата на новата прото-ваксина.