Пазарът на недвижими имоти в една от най-големите икономики в света – САЩ, едва ли ще успее да се възстанови през текущата година. Факторът, който силно стопира този процес, е високият процент на безработни, коментират анализатори. По последни данни на Националната асоциация на посредниците (NAR), индексът, който следи нивото на нефинализирани продажби на жилища (PHSI) отчита колосален спад от 20.8%. PHSI е прогнозен индикатор, базиран на броя подписани договори. През март броят на реалните финализираните сделки е спаднал с 16.3% на годишна база.
„Не трябва да се очаква възстановяване на броя продажби през текущата година. Цените започнаха да падат, броят на новите предложения се понижава, доколкото продавачите губят доверие към пазара на жилища. Обемът на новото жилищно строителство в САЩ отчете най-силния месечен спад от 1984 г.
„Спадът на пазара на недвижими имоти, предизвикан от пандемията с коронавируса, ще е временен. Потребителите все повече ще привикват към режима на самоизолация, предложенията и сделките ще се възстановяват бавно, независимо от рекордно ниските лихви по ипотечните заеми”, прогнозира главният икономист на NAR Лоуренс Юн. Той допълва, че независимо от обичайната активност през пролетта много от клиентите ще „пропуснат” покупката на жилище и дори да започне реализирането на сделки след няколко месеца, то то няма да е достатъчно, за да се възстанови пазара до края на 2020 г.
Силният спад при продажбите ще е обоснован и от факта, че десетки милиони американци могат да загубят работата си през тази година. Само за последните 5 седмици над 26 млн. американци официално са кандидатствали за първично застраховане при безработица. Фактическият брой на безработни може да бъде значително по-висок.
Анкета проведена от Института на икономическа политика, показва, че на всеки 10 американци, които са успели да подадат заявление за получаване на социална помощ при безработица, в крайна сметка, 3-4 не са успели да направят това. Възраждането на покупателната активност изглежда нелогично при днешната ситуация, дори ако лихвите по ипотечните заеми останат ниски.