В безпрецедентна кампания за набиране на средства Европейската комисия успя да събере 7,4 милиарда евро при поставена цел от 7,5 млрд. евро за разработка на ваксина и лечение срещу Covid-19.
1,4 милиарда евро бяха предложени от самата Еврокомисия. Германия и Франция обещаха по половин милиард евро, а Норвегия отдели 1 млрд. долара.
България също участва в общите усилия с вноска от 100 хиляди евро.
Премиерът Бойко Борисов обяви какъв ще бъде приносът на страната ни: „Приветстваме това, което в момента Европейската комисия прави, и искаме и ние да се включим в борбата срещу коронавируса - със 100 хил. евро за създаването и глобалното внедряване на ваксина срещу Covid-19“.
По-рано генералният секретар на ООН Антониу Гутериш уточни, че светът ще има нужда от поне около 40 милиарда евро, за да намери решение срещу новата болест.
"В рамките само на няколко часа ние обещахме общо 7,4 милиарда евро за ваксина, диагностика и лечение на Covid-19", каза председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен в края на вчерашното видеоконферентно събитиe за набиране на средства, което тя председателстваше. "Това ще помогне да стартира безпрецедентно глобално сътрудничество“, добави тя.
Основната цел на видеоконференцията бе да мобилизира 7.5 млрд. евро, които да бъдат разпределени в три направления - диагностика, лечение и ваксини.
Урсула фон дер Лайен подчерта: "Истината е, че трябва да се научим да живеем с вируса, докато и освен ако успеем да развием ваксина. Затова трябва да обединим усилия, да отворим портфейлите и умовете си, за да дадем тласък по работата за ваксината, диагностиката и лечението на коронавируса. Трябва да се научим да ги развиваме, произвеждаме и разгръщаме във всяко едно кътче на света. И трябва да гарантираме, че те ще са налични и достъпни за всеки".
"Може би 7.5 млрд. евро изглеждат много, но цената на бездействието ще е по-висока, както за животите, така и за ресурсите", каза от своя страна председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
"В един взаимосвързан свят никой не е в безопасност, докато всички не са", подчерта генералният секретар на ООН Антониу Гутериш и призова всяка разработена ваксина и лечение на Covid-19 да бъдат третирани като глобални обществени стоки, които да са достъпни и на разположение на всички.
"Франция поема ангажимент да осигури 500 млн. евро за инициативата", съобщи президентът на републиката Еманюел Макрон и подчерта, че решението, което се очаква да се вземе за ваксината, трябва да е в този дух:
"В деня, в който ваксината вече ще бъде налична, ще бъде на разположение на целия свят. Това означава, че няма да принадлежи на никого, но ще принадлежи на всички. Стигналите до нея няма да бъдат лишени, разбира се, от справедливото възнаграждение, но достъп до нея ще има цялата планета".
Канцлерът Ангела Меркел посочи: "Ще внесем директно 525 милиона евро за тази инициатива и също така ще продължим нашите ангажименти за глобалното здраве в общ план с около 1,3 милиарда евро".
Норвежкият премиер Ерна Солберг обяви, че нейната страна ще предостави 1 млрд. долара в подкрепа на разпространението на ваксина срещу Covid-19 и за други болести.
Г-жа Солберг отбеляза, че съжалява за това, че САЩ са спрели да финансират Световната здравна организация (СЗО) и че не са част от днешната инициатива, която също така включва Канада, Япония и Саудитска Арабия.
"Жалко е, че САЩ не са част от днешната инициатива. Когато сте в криза, вие я управлявате и го правите съвместно с другите", посочи Солберг.
Испанският премиер Педро Санчес каза, че неговата страна ще допринесе с 125 млн. евро за учредяването на този фонд за глобален отговор на коронавируса. Изказвайки се на виртуалното събитие за набиране на средства, чийто домакин е Европейският съюз, Санчес уточни, че Испания ще даде 50 милиона евро за т.нар. "Глобален ваксинен алианс" ( Global Vaccine Alliance) и 75 милиона евро за "Коалицията за иновации за епидемична подготовка" (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations).
Италия обяви, че ще допринесе с 500 000 евро за глобалния фонд.
Коментирайки събитието, Фон дер Лайен настоя, че 4 май ще се превърне в повратна точка в борбата срещу вируса посредством учредяването на този фонд.