Отидете към основна версия

3 085 22

Лъжа е, че пушенето намалява риска от COVID-19

  • пушачи-
  • сзо-
  • коронавирус-
  • вирус-
  • тютюнопушене

Тютюнопушенето вреди на функцията на белите дробове

Снимка: Shutterstock

Тютюнопушенето вреди на белите дробове и следователно само изостря ситуацията, когато пушач се заразява с новия тип коронавирус. Припомняйки това в бюлетин, публикуван в Женева, Световната здравна организация (СЗО) призова медиите и различни коментатори да „сдържат“ разпространението на непроверена информация, че тютюнът уж намалява риска от заразяване с вируса, предава ТАСС, съобщи агенция "Фокус".

В бюлетина се подчертава, че COVID-19 е „заразна болест и атакува предимно белите дробове“. В същото време „тютюнопушенето вреди на функцията на белите дробове и това затруднява организма да се бори срещу коронавирусите и други инфекции“. В хода на проведен на 29 април по инициатива на СЗО анализ на темата за тютюнопушенето е направен извод, че „пушачите са по-склонни да развият тежки заболявания заедно с COVID-19, отколкото непушачите“. В допълнение, тютюнопушенето е повишен рисков фактор за сърдечно-съдови, ракови, респираторни заболявания и диабет. Проучването показва, че пушачите са изложени на висок риск от развитие на сериозни заболявания и смърт.

Преди това учени от Френския национален център за научни изследвания (CNRS), Националния институт за здраве и медицински изследвания (Inserm), AP-HP и Института Пастьор обърнаха внимание на факта, че сред заразените с COVID-19 има доста нисък процент пушачи. В тази връзка те развиха хипотеза, че при заразяване с коронавирус участват рецептори, които реагират на ацетилхолин (химичен предавател на нервно възбуждане) и никотин. Невролозите и откривателите на никотиновия рецептор Жан-Пиер Шанйо и професорът Захир Амура, който работи в терапевтичния отдел на болницата Питье-Салпетрие, смятат, че този рецептор може да играе „ключова роля в разпространението и патологичната физиология на COVID-19 (нов вид коронавирусно-индуцирано заболяване).

В тази връзка СЗО заяви в бюлетина, че проследява нови проучвания, включително тези, занимаващи се с тютюн и COVID-19. Организацията призова „изследователи, учени и медии да проявят сдържаност в разпространението на недоказани твърдения, че тютюнът или никотинът могат да намалят риска от COVID-19“. „Към днешна дата няма достатъчно информация, която да потвърди, че има някаква връзка между тютюна или никотина и превенцията или лечението на COVID-19“, подчертаха от организацията. СЗО припомни, че тютюнопушенето „убива повече от 8 милиона души по света всяка година“.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 10 гласа.

Свързани новини