Отидете към основна версия

2 773 49

Сорос: Коронавирусът заплашва оцеляването на ЕС

  • джордж сорос-
  • ес-
  • коронавирус-
  • заплаха-
  • консоли-
  • облигации

Това не е теоретична възможност, това може да се окаже трагичната реалност

Снимка: БГНЕС/ EPA

Известният финансист и милиардер Джордж Сорос предупреди, че оцеляването на Европейския съюз е застрашено от коронавируса, ако ЕС не успее да емитира вечни облигации или "консоли" (консолидирани ценни книжа с фиксиран лихвен процент), за да помогне на слабите си членове като Италия, предаде БНР.

"Ако ЕС не е в състояние да обмисли това сега, той може би няма да бъде в състояние да преодолее предизвикателствата, пред които е изправен в момента", заяви Сорос в отговор на репортерски въпроси посредством имейл, съобщава "Ройтерс". "Това не е теоретична възможност, това може да се окаже трагичната реалност", допълни той.

Според Сорос вредите от коронавируса върху европейската икономика ще продължат по-дълго, отколкото мнозина предполагат. Джордж Сорос също така заяви, че ЕС ще трябва да запази кредитния си рейтинг "AAA", за да емитира такъв съвместен дълг - и следователно трябва да има правомощия за повишаване на данъци за покриване на разходите по тези облигации. В тази връзка той предположи, че ЕС просто ще предлага увеличаване на данъци, вместо самият той да ги налага.

"Има решение. Самите данъци трябва само да бъдат оторизирани, те не трябва да се прилагат", отбеляза Сорос, който доби изключителна популярност, след като през 1992 г. заложи против британската лира, непосредствено преди Великобритания да напусне тогава Европейския валутен механизъм, спечелвайки от тази операция над 1 млрд. долара. Тогава той използва своя инвестиционен фонд Quantum, за да заложи къси позиции спрямо паунда (да продаде 10 млрд. паунда), преценявайки, че британската лира е надценена спрямо германската марка, принуждавайки тогавашния британски премиер Джон Мейджър да изтегли лирата от Европейския механизъм за обменни курсове (ERM).

Попитан за Брекзит, Джордж Сорос каза, че е особено притеснен за Италия. "Какво би останало от Европа без Италия?“, запита той риторично. "Облекчаването на правилата за държавна помощ, което е в полза на Германия, беше особено несправедливо спрямо Италия, която вече беше болният човек в Европа и в последствие беше най-силно засегната от Covid-19“, каза известният финансист.

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 7 гласа.

Свързани новини