Отидете към основна версия

5 478 15

Неочакваните прогнози на германски футуролог: ето какъв ще бъде животът след пандемията

  • дойче веле-
  • германия-
  • футуролог-
  • прогнози-
  • коронавирус-
  • хорст опашовски-
  • пандемия-
  • криза

Германски футуролог прави неочаквани прогнози за живота след пандемията

Снимка: БГНЕС/ EPA

Футурологът Хорст Опашовски, който в кризисни времена е консултирал няколко канцлери на Германия, включително Ангела Меркел, по принцип се старае да избягва думата „прогноза“. Говори за перспективи, шансове, насоки за развитие - и подчертава, че целта на футурологията е не да прави пророчества и да гледа на кафе, а на базата на съществуващите тенденции да описва възможните бъдещи сценарии. Което на свой ред помага да се подхранват положителните развития и да се противостои на негативните.

„Трябва да знаем какъв би могъл да бъде утрешният ден, за да можем да го направим такъв, какъвто го искаме“, гласи една от любимите фрази на Опашовски. Така се нарича и най-известната му книга, която е бестселър в Германия - „Знай какво ще стане“.

Той предсказва пандемията още преди 16 години

79-годишният експерт е изключително търсен в Германия - особено сега, когато всеки иска да знае как би могъл да изглежда животът след пандемията. Мнението на проф. Опашовски се цени не на последно място поради факта, че вече неведнъж е предсказвал бъдещото развитие, включително и настоящата пандемия. Преди 16 години футурологът публикува изследване от 500 страници за това каква ще е Германия през 2020 година. И там, наред с другото, става дума и за възможна епидемия. Още тогава експертът говори за необходимостта от подготовка за тази заплаха.

Прогнозите на Хорст Опашовски нерядко са мрачни. Но това, както казва той, се дължи на факта, че една от най-важните задачи на футурологията е да предупреждава за опасностите, за да могат хората да им се противопоставят. В този контекст е наистина изненадващ оптизмизмът, с който той говори за бъдещето след пандемията  - Опашовски е убеден, че много неща ще се променят към по-добро.

Нови ценности и приоритети

Хората, преживели времената на пандемията, ще станат по-уверени в себе си, като същевременно ще се засили чувството за общност. „Семействата стават по-сплотени, по-внимателни. Даже отношенията с досадните съседи са се затоплили“, казва футурологът. Вижте, добавя той, как хората си помогат взаимно, колко са любезни към човека от съседния вход, с когото преди дори не са се поздравявали. А по-възрастното поколение, което преди се е оплаквало от равнодушието на по-младите, сега е трогнато от готовността им да помагат.

Именно взаимната помощ и солидарността ще се превърнат в основа на бъдещите обществени отношения, посочва Опашовски. А на първо място в живота ще е не работата, а семейството, домът. И в това няма нищо необичайно: във времена на заплахи хората винаги се насочват към „своето“ - там, където се чувстват защитени.

"Мъжкарите" ще останат в миналото

Сериозните кризи често водят до преосмисляне на ценностите и приоритетите, особено при младите хора. Днешните времена не правят изключение, смята Опашовски. Според него, тенденцията е ясна: в междучовешките отношения все повече ще се ценят чувството за отговорност, честността, възможността да разчиташ на другия, готовността му да помага.

Германският футуролог е убеден и в това: обичайната йерархия с нейните „мъжкари“ окончателно ще остане в миналото. Политиците ще трябва да се примирят с факта, че хората вече няма да са толкова склонни изцяло да им предоставят кормилото. На властимащите ще им се наложи да преразгледат и социално-икономическите приоритети. Медицината и здравеопазването ще придобият много по-голямо значение, подчертава професорът. Нещо повече дори: „Не бих се учудил, ако в Германия в обществен и в икономически план сферата на здравеопазването измести автомобилостроенето“, казва Опашовски.

Автор Ефим Шуман

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 19 гласа.

Свързани новини