Под заглавие "Дали не се нормализирахме малко повече", в."Акшам" отбелязва на първа страница, че гледките от първия уикенд с отпадане на ограниченията за движение във всички големи градове на Турция са предизвикали безпокойство. Вестникът посочва, че възползвайки се от топлото време, хората са изпълнили плажовете, крайбрежните алеи, парковете и местата за пикник.
На фона на кадри с танцуващи хора в истанбулския квартал Мода или на многолюдно събиране за изпращане на войник в Адана, министърът на здравеопазването Фахреттин Коджа е отправил сериозно предупреждение към гражданите, че е още рано да се празнува край на епидемията и ги е призовал да не се връщат към нормалното в толкова голяма степен.
Професор Тевфик Йозлю от Специализирания научен съвет за борба с коронавируса е предупредил, че ако не се спазва социална дистанция и не се носят маски, ще има връщане назад и пак ще бъдат наложени много ограничения. Вирусът е още сред нас, е подчертал експертът. Според последните данни от вчера 23-ма са починали от коронавируса за последните 24 часа, регистрирани са 914 нови случая на заразата, а 2647 са оздравели.
Изданието отбелязва, че новите случаи са нараснали спрямо 6 юни, когато са били регистрирани 878 новия случая при направени за деня 35 846 теста, докато на 7 юни броят на регистрираните новозарезени е бил 914 при направени по-малко тестове.
Вестник "Тюркийе" пише, че тази седмица ще се наблюдават първите резултати от по-мащабните стъпки за връщане към нормален живот, предриети на 1 юни, когато бяха отворени ресторантите, кафенетата, плажовете, фитнес центровете, забавачките и библиотеките и бяха подновени вътрешните полети.
Изданието посочва, че лошият сценарий в развиитето на ситуацията ще бъде, ако регистрираните за ден нови случаи достигнат две хиляди. Според експерти, ако в продължение на три последователни дни има непрекъснато увеличение на случаите, много от предишните ограничения ще бъдат възстановени.
Вестник "Йени шафак" пише, че на 2 юли колегия на Държавният съвет /висшия административен съд/ ще се произнесе по дело с искане за отмяна на решение от 24 ноември 1934 г. на министерския съвет за превръщане на храма "Света София" в музей.
Вестникът припомня, че за първи път дело за отмяна на това решение, с което се прекратява използването на "Света София" за богослужение, е заведено през 2005 г. от дружество, занимаващо се с опазване на историческите сгради, но не се е стигнало до отмяна на решението. Второ дело пред Държавния съвет е заведено през 2016 г. , като тогава е внесено искане да се провери дали подписът на основателя на република Турция Мустафа Кемал Ататюрк под решението от ноември 1934 г. е фалшив.
Колегията на Държавния съвет трябва да се произнесе на 2 юли. Ако решението за превръщане на "Света София" в музей бъде отменено, това ще открие пътя за превръщането ѝ отново в джамия, посочва изданието.
Храмът "Света София" е построен през шести век като християнска църква. През 1453 г. след превземането на града от османските турци той е превърнат в джамия, а от 1935 г. той е обявен за музей и е прекратена религиозната му употреба.
Четене на сура от Корана в храма "Света София" на 29 май в рамките на честванията на 567 години от завладяването на византийската столица през 1453 г. предизвикаха остри реакции от страна на Гърция и подновиха спекулации по темата за планове на правителството за промяна на статута на храма.