Американската икономика винаги е била в състояние да се възстанови бързо, но този път страната ще бъде изправена пред най-продължителната криза в историята, пише датското издание Berlingske, цитирано от БГНЕС.
Според автора на материала коронавирусът е нанесъл тежък удар върху Съединените щати. През второто тримесечие най-голямата световна икономика преживя най-голямата рецесия в следвоенния период. БВП е спаднал с 32,9 процента в сравнение със същия период на миналата година.
Намаляването на икономическата активност и най-високата степен на безработица след 30-те години на миналия век са намалили данъчните приходи, а държавните разходи са се увеличили. Потреблението е намаляло, инвестициите в бизнеса и жилищата също, а броят на новите молби за обезщетения за безработица започва отново да нараства.
Никой не вярва в бързото възстановяване извън Белия дом, пише вестникът. Ръководителят на Федералния резерв (ФРС) Джером Пауъл заяви по-рано, че “развитието на икономиката до голяма степен ще зависи от разпространението на вируса”. Броят на смъртните случаи от COVID-19 отново е над хиляда души всеки ден. През март Сенатът на САЩ реши да отпусне два трилиона долара в подкрепа на икономиката на страната, през май правителството отпусна още три трилиона долара за тази цел. През юли започнаха дискусии за нов пакет от трилион долара.