Какво ли ще се случи с руснаците, които откажат да се ваксинират срещу коронавируса, ако имунизацията стане задължителна? Ще има ли санкции? Мнозина в Русия се питат тези дни точно това.
Наскоро в Русия бе регистрирана първата в света ваксина срещу новия коронавирус. В страната това отприщи нови дебати за задължителното ваксиниране. И по-специално: повод за това даде едно изявление на министъра на здравеопазването Михаил Мурашко. Той обяви, че първо ще бъдат ваксинирани здравните работници и учителите. Но дали всички те искат? Според едно актуално допитване, повечето руснаци одобряват ваксината. Но и броят на противниците ѝ е значителен. Какви са техните аргументи и какви са последиците в случай на отказ от ваксиниране?
Какво безпокои руснаците?
42-годишният Алексей работи в един от техническите отдели на руското външно министерство. Безпокои го това, че новата ваксина може да стане задължителна. "Притеснява ме това бързане. Нямам нищо против обичайните ваксини, които се поставят отдавна. По препоръка на личния ми лекар винаги се ваксинирам, когато ми предстои пътуване до някоя екзотична страна. Но що се отнася до сегашната ваксина, нейните клинични изпитания не са приключили, което означава, че не знаем какви биха могли да бъдат страничните ефекти. Освен това аз имам хронично заболяване и се притеснявам дали тази ваксина няма да влоши нещата", казва той пред ДВ.
Алексей не изключва да го спрат от работа, ако не представи документ, че се е ваксинирал. "Според мен това би представлявало нарушение на гражданските ми права", казва той, но разбира, че в сегашната ситуация този аргумент просто не важи. Изолирането също би представлявало нарушение на правата му, продължава служителят, който вижда за себе си два изхода. "Или по някакъв начин да се сдобия с такъв документ, или да рискувам да ме уволнят. Здравето ми е обаче по-важно от работата, макар че намирането на нова работа с добро заплащане след това може да се окаже невъзможна задача", допълва Алексей.
Възрастните хора, които попадат в една от най-рисковите групи, също не бързат да се радват на новата ваксина. Пенсионерката Елена Королева не вярва в ефективността на ваксината: "Аз и моите приятели, т.е. хора на моята възраст и с моето мислене, не искаме да се ваксинираме. Може би няма да ни закачат", се надява тя. Ако обаче направят ваксинирането задължително, Королева е решена да откаже. "Как могат да ме принудят? Най-много да ми забранят да излизам в чужбина. Е, аз и без това през целия си живот не съм пътувала, с изключение на последните десетина години."
Според президента на организацията "Лига на защитниците на пациентите" Александър Саверский, притесненията на хората са основателни. "Очевидно препаратът не е достатъчно добре изследван, а неговата безопасност дотук не е доказана", посочва той пред ДВ. Павел Воробьов от Руската академия на медицинските науки смята, че само в редки случаи хората ще си търсят правата в съда, ако се стигне до задължителна ваксинация. Според него, ще е малко вероятно исканията им да бъдат уважени. По думите му, много хора, и най-вече лекарите, вече са свикнали със задължителните ваксинации. Воробьов пояснява, че е получил указание да изпраща в принудителен отпуск всички педагози, които не са ваксинирани - но признава, че все още става дума за други ваксини, а на за тази срещу коронавируса.
Ще има ли санкции?
Според Александър Саверский, ако ваксината бъде задължителна, при отказ ще се прилагат същите санкции, както и при неспазване на режима за самоизолиране: административни наказания при непредставяне на доказателство за извършено ваксиниране. "Аргументът ще бъде същият: който отказва да се ваксинира, ще представлява заплаха за другите хора. Пряко задължение няма да има, но могат да ви орежат гражданските права, включително да ви спрат от работа или да ви забранят да пътувате зад граница", посочва той.
Експертите са уверени, че това ще доведе до ръст на продажбите на сертификати на черно. "Черен пазар съществува отдавна, но сега той просто ще се разшири", казва още ръководителят на руската "Лига на защитниците на пациентите".