Американският дълг е достигнал най-високото си ниво в сравнение с размера на икономиката след Втората световна война и се очаква да го превиши следващата година, в резултат на гигантския фискален отговор на пандемията от коронавирус, съобщи в. „Уолстрийт джърнъл”, цитиран от БНТ.
Бюджетната служба на Конгреса заяви, че се очаква федералният дълг да достигне или да надхвърли 100% от брутния вътрешен продукт на САЩ през финансовата година, която започва на 1 октомври. Това би поставило САЩ в компанията на шепа държави с дългови натоварвания, които надхвърлят техните икономики, включително Япония, Италия и Гърция.
Тази година съотношението се очаква да бъде 98%, също най-високото от Втората световна война. Нарастването на заемите досега не създава тревога сред инвеститорите и не възпрепятства способността на САЩ да заемат повече. Инвеститорите погълнаха активите на Министерството на финансите на САЩ, привлечени от относителната им безопасност. Освен това се очаква лихвените проценти да останат ниски, което предполага, че правителството все още има достатъчно място за заеми.
САЩ преминаха границата от 100% в съотношението дълг към БВП, измерена на тримесечие, през тримесечието от април до юни, когато правителствените разходи нараснаха заради борбата с новия коронавирус и данъчните приходи спаднаха. Но това би било първият път от повече от 70 години това положение да се задържи за цялата финансова година. Последният път, когато нивото на американския дълг надхвърли икономическата продукция, беше през 1946 г., когато беше 106% след години на финансиране на военни операции за подпомагане на края на Втората световна война.
Политиците сравниха борбата срещу коронавируса с военни действия и одобриха около 2,7 трлн. долара разходи от март за тестове и изследвания на ваксини, помощи за болници и икономическо облекчение за бизнеса, домакинствата и щатските и местните власти. Федералните приходи спаднаха с 10% от април до юли в сравнение с година по-рано, тъй като опасенията от вируса и широкото спиране на бизнеса спряха икономическата активност и фирмите съкратиха милиони работници.
Комбинацията от тези фактори доведе до повишаване на федералния дефицит и предизвика скок на държавния дълг като дял от икономическата продукция. До края на юни общият дълг е нараснал до 20,5 трлн. долара от 17,7 трлн. долара в края на март, което е 16% увеличение само за три месеца, сочат данните на финансовото министерство. В същото време икономиката се сви с 9,5% през второто тримесечие, довеждайки съотношението на дълга към БВП до 105,5%, в сравнение с 82% през първото тримесечие.