Отидете към основна версия

4 921 13

Коронавирус, настинка или грип. Как да ги различаваме?

  • симптоми-
  • кашлица-
  • коронавирус-
  • настинка-
  • грип-
  • хрема-
  • вируси

На пръв поглед симптомите на смъртоносното заболяване, причинявано от новия коронавирус, са същите като при грипа. Затова е важно да можем да ги различаваме.

Снимка: Shutterstock

Типичните за коронавируса симптоми са температура, суха кашлица, загуба на обоняние и вкус. Понякога се проявяват и задух, болки в мускулите, умора и отпадналост, главоболие, възпаление на белите дробове. Рядко заразените имат и разстройство - то се среща най-често при децата.

Нетипични симптоми са: хремата и болките в гърлото, които са характерни за възпаление на горните дихателни пътища. Хора, които имат хрема и кихат, по всяка вероятност са хванали настинка или грип. Тъй като новият коронавирус засяга предимно долните дихателни пътища, заразените страдат най-вече от суха кашлица, задух и/или пневмония, но нямат възпалено гърло.

В много от случаите заразяването с новия вирус протича без всякакви симптоми. Инкубационният период може да продължи до 14 дни. Специалистите препоръчват да не се прилага самолечение и при съмнение за заразяване да се посети специалист. Лекарят може да изпрати проба от слюнката в лаборатория, която да провери за какъв тип вирус става дума.

Вирусите, включително и новият коронавирус, се предават по капков път или при контакт със заразена повърхност. Затова най-добрата превенция е да стоите далеч от хора, които са заразени, да миете ръцете си редовно и задължително със сапун и след това да използвате хартиени кърпи за еднократна употреба. При струпване на повече хора на едно място, спазвайте дистанция и носете маска. А затворените помещения трябва често да се проветряват. В крайна сметка дистанцията, маската, проветряването и добрата хигиена предпазват и от пренасянето на грипни вируси и други инфекции.

Грип или настинка? Разликите са малки.

Лекарите понякога изпитват затруднения да направят разлика между обикновената настинка и грипа. Една настинка най-често започва с дразнене в гърлото, хрема, а след това се появява и кашлица. Болният може да има малко повишена температура, главоболие и отпадналост.

Истинският грип обаче поваля човека изведнъж. Появяват се главоболие и болки в ставите, суха кашлица и дрезгавост, болки в гърлото, висока температура, често придружена с втрисане. Човек е толкова отпаднал, че не може изобщо да стане от леглото, няма никакъв апетит и е в състояние да спи постоянно. Обикновената настинка преминава за няколко дни, а симптомите отшумяват след около седмица. Истинският грип обаче е по-продължителен, той изкарва болния от строя за минимум една седмица, а понякога и за по-дълго.

Германската комисия по ваксинациите препоръчва ежегодната противогрипна ваксина особено на онези, които са изложени на повишен риск от усложнения. Става дума за хора над 60 години, хронично болни от всички възрасти, бременни жени и обитатели на старчески домове. Лицата, които са в постоянен контакт с много хора, също са изложени на по-висок риск: медицински персонал и служители в институции, които обслужват много хора.

Кога са нужни антибиотици?

Повечето настинки, както и грипът, се причиняват от вируси, срещу които антибиотиците не помагат. Антибиотиците поддържат защитната система на организма. Те убиват бактериите и ограничават разпространението им, като атакуват клетъчната стена или метаболизма на болестотворните микроорганизми.

Използването на антибиотици е наложително, ако бактериите вече са навлезли в организма и са започнали да се размножават. Това може да предизвика възпаление или трайно увреждане на вътрешните органи. Възпаленията на белите дробове, на сливиците, на пикочния мехур или на мозъчната обвивка обикновено са причинени от бактерии. В тези случаи прилагането на антибиотик е наложително.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 16 гласа.

Свързани новини