Отидете към основна версия

6 878 33

Да видим числата: колко смъртоносен е коронавирусът?

  • коронавирус-
  • смъртност-
  • пандемия-
  • втора вълна-
  • германия-
  • европа

Умират ли през втората вълна на пандемията повече хора, отколкото през пролетта?

Снимка: Shutterstock

Защо броят на смъртните случаи в Германия расте?

От октомври насам броят на новите инфекции с коронавирус силно нараства. Но от средата на ноември се забелязва известен спад, макар че общото ниво остава като цяло високо. В Германия броят на хората, които са се заразили с коронавирус от началото на годината досега, вече доближава 1 милион.

Вече от седмици експертите предупреждават, че колкото повече нови инфекции има, толкова повече ще бъдат и случаите с тежко протичане на болестта и жертвите. От заразяването до развиването на симптоми - било то тежки или леки - обикновено изминава седмица. До евентуално влошаване на състоянието или евентуална смърт изминават още няколко дни, а може и седмици. Затова и броят на смъртните случаи в Германия нарасна точно сега - около три седмици след налагането на частичния локдаун. Шефът на германското Обединение на болниците Гералд Гас заяви на 2 ноември следното: "След две до три седмици броят на пациентите в интензивните отделения ще надмине рекордите от месец април".

И се оказа прав. На 25 ноември в интензивните отделения на Германия е имало 3781 пациенти с COVID-19. През април те са били най-много 2850. Един доклад на института "Роберт Кох" също подчертава тази тенденция: броят на свободните легла в интензивни отделения постоянно намалява. Ралф Крумкамп от германския Център за изследване на инфекциозните заболявания предполага, че е възможно броят на смъртните случаи да продължи да нараства, поради това, че увеличението им е следствие от увеличението на новите инфекции.

Втората вълна на пандемията е по-тежка от първата?

Нека погледнем числата. По брой на новите инфекции втората вълна е значително по-сериозна от първата. През пролеттта стойностите достигаха максимум до 6000 случая на денонощие, докато сега се регистрират до 23 000 нови зарази на ден. Редно е все пак тези числа да се разгледат в съотношение към броя на направените тестове. Докато през пролетта се правеха по 300.000 до 400.000 теста за коронавирус седмично, през последните седмици броят им се движи между 1,2 и 1,7 милиона.

По отношение на смъртните случаи картината е малко по-различна. Чак сега - в края на ноември бе достигнат пикът от първата вълна. Факт е, че на 25 ноември в Германия бе регистриран рекорден засега брой починали във връзка с COVID-19. Но ако погледнем средната стойност за период от 14 дни, ще видим, че сега тя е почти същата, като през пролетта.

По-висока ли е смъртността през втората вълна?

Не, тъкмо обратното е вярно. Поне засега. Делът на починалите спрямо общия брой на заразените сега е по-нисък от този през пролетта. В средата на април 2020 делът на починалите представляваше 6,98% от всички заразени. В края на октомври този процент е 0,94 на сто - т.е. Значително по-ниски. Данните за ноември все още не са окончателни. По-добрите резултати сега навярно се дължат и на по-добрата защита, оказана на рисковите групи от населението.

В абсолютни числа смъртността изглежда така: в края на октомври (44 календарна седмица) от COVID-19 са починали 1045 души, а през пролетта (14 календарна седмица) - 2252.

Има ли по-висока смъртност от обичайната за сезона?

Да, в Германия, както и в много други страни през 2020 са починали повече хора, отколкото през предходните години. Едно бързо сравнение между страните показва: в Германия е имало значително по-малко починали, отколкото в други европейски държави. Факт е обаче, че и в Германия разпространението на коронавируса е предизвикало по-висока смъртност от обичайната. Между март и началото на май 2020 в Германия по официални данни са починали повече хора, отколкото през същия период на предходните години. През 15-та календарна седмица (в началото на април) отклонението от обичайните стойности е било от плюс 14% спрямо средните стойности за същия период от предходните четири години. И в момента се забелязва тенденция на повишена смъртност.

Същата тенденция се наблюдава още по-отчетливо и в Европа като цяло. Данните на проекта European mortality monitoring (Euromomo) сочат, че смъртността в Европа през пролетта на 2020 е била значително по-висока от обичайната за този период. Данните от отделните европейски държави обаче са твърде различни: Испания, Франция или Белгия например са имали значително по-висока смъртност от обичайната, докато Финландия или Гърция са останали в рамките на обичайни нива.

Автор: Йоша Вебер

Поставете оценка:
Оценка 2 от 20 гласа.

Свързани новини