Отидете към основна версия

4 803 21

Развенчаните митове за коронавирусната ваксина

  • митове-
  • ваксина-
  • конспирация-
  • коронавирус-
  • пандемия-
  • чипиране-
  • днк

Великобритания се готви за ваксинация

Снимка: Shutterstock

Великобритания стана първата страна, която одобри ваксината на Pfizer и скоро ще започне ваксинация срещу новия коронавирус. По този повод Би Би Си разгледа най-често срещаните митове за вредите от ваксината, които са много популярни, но не стъпват на науката и логиката.

Промяна на ДНК

Страхът, че ваксината по някакъв начин ще промени човешката ДНК, е този, който редовно виждаме в социалните мрежи. Трима независими учени казаха пред Би Би Си, че коронавирусната ваксина не може да промени човешката Дезоксирибонуклеинова киселина. Някои от новосъздадените ваксини, включително тази, одобрена в Обединеното кралство, разработена от Pfizer и BioNTech, използват фрагмент от генетичния материал на вируса. Инжектирането на РНК в човешкото тяло обаче не променя ДНК. Рибонуклеиновата киселина дава на тялото инструкции за производство на протеин, който се намира на повърхността на коронавируса. След това имунната система се научава да разпознава и произвежда антитела срещу протеина. Учените посочват, че всяка ваксина, преди да бъде одобрена, минава редица тестове за ефективност и безопасност и няма основания да се твърди, че населението ще бъде подложено на ваксинация с опасен препарат. Има и твърдения, че ваксината съдържа фетални клетки, получени от абортиран плод, но няма доказателства за това твърдение.

Бил Гейтс и микрочиповете

Може би най-често срещаната конспиративна теория е свързана с чипирането на населението. Тя твърди, че пандемията е прикритие за план за имплантиране на проследими микрочипове и основателят на „Майкрософт” Бил Гейтс стои зад него. Няма ваксина „микрочип” и няма доказателства в подкрепа на твърденията, че Бил Гейтс планира това в бъдеще. Слуховете се появиха, след като Гейтс заяви в интервю, че в крайна сметка "ще имаме някои цифрови сертификати", които ще бъдат използвани, за да се покаже кой е излекуван, тестван и в крайна сметка кой е получил ваксина. Той не спомена нищо за микрочипове. Технологията обаче не е микрочип и е по-скоро като невидима татуировка. Тя все още не е въведена, няма да позволи на хората да бъдат проследени и личната информация няма да бъде въвеждана в база данни.

Защо да се ваксинирам, след като смъртността е малка?

Появиха се и такива аргументи в социалните мрежи – защо да се ваксинирам, след като шансът да умра от коронавирус е толкова нищожен? Появи се и колаж, според който 99,97% от заразените с коронавирус ще го преживеят. Статистик от Оксфордския университет каза, че близо 99% от тези, които са се заразили, ще преживеят вируса. Така че около 100 на 10 000 ще починат, което е значително по-висок брой от трима на 10 000. И тук не става въпрос само за оцеляване. Има голям брой пациенти, които няма да починат, но ще бъдат подложени на интензивни грижи и ще има дълготрайни последици върху тяхното здраве. Освен това здравните системи са претоварени, а ваксината е стъпка, която може да помогне за овладяването на пандемията, заразила над 65 милиона души по света.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 13 гласа.

Свързани новини