Отидете към основна версия

7 765 47

Защо Израел ваксинира населението си толкова бързо?

  • израел-
  • ваксина-
  • бенямин нетаняху

По информация на медиите към края на януари страната ще разполага с между 4 и 5,6 милиона дози от ваксината на Pfizer и BioNTech

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Премиерът Нетаняху говори за "световен имунизационен рекорд": в Израел ваксинациите срещу коронавируса се извършват с невероятно темпо. До март 60 процента от населението трябва да са имунизирани. Как става това?

Преди десетина дни в болница "Ичилов" в Тел Авив празнуваха - служителите в медицинския център танцуваха с престилки и маски. Поводът - поставянето на първите ваксини срещу коронавирус.

Израел започна имунизацията изключително рано. И много бързо. До началото на тази седмица бяха ваксинирани почти 500 хиляди израелци или около пет процента от населението. Премиерът Бенямин Нетаняху обещава, че скоро ще стане възможно да се имунизират по 150 хиляди души дневно - цел, която сериозно надминава дори плановете на Германия.

"Нашата цел е да постигнем световен рекорд при ваксинациите", каза още Нетаняху. "За един месец ще ваксинираме всички граждани над 60 години и целия медицински персонал. Ако успеем да го направим, след още 30 дни ще оставим вируса зад гърба си, ще отворим икономиката и ще правим неща, които никоя друга държава не може."

Третият локдаун трябва да е последен

Нетаняху не спомена, че през септември в Израел имаше повече заразени на глава от населението, отколкото във всяка друга държава. Но дори и неговите критици не оспорват моментната бързина на имунизациите в страната. Изходната позиция е, че ако рисковите групи са защитени, нормалността в ежедневието ще започне да се завръща.

Третият локдаун, който започна в неделя, ще бъде последният за Израел. Но защо се бърза толкова с ваксинациите? Лекарят Арнон Афек от болницата "Шеба" близо до Тел Авив, посочва, че мащабите на Израел благоприятстват процеса - държавата е малка. Това улеснява разпределението на ваксината. Важна роля играят и четирите държавни здравноосигурителни каси. Според Афек, поставената от премиера цел за 150 000 ваксинации на ден ще бъде трудна задача. "Но мисля, че можем да се справим."

Ключът към успеха

До март Израел иска да ваксинира 60 процента от населението. И тъй като в сравнение с редица други държави, в Израел броят на младите хора е много по-голям, всички израелци над 60-годишна възраст могат да бъдат ваксинирани още сега.

Бързата ваксинация нямаше да е възможна без нужното количество ваксини. По информация на медиите, към края на януари Израел ще разполага с между 4 и 5,6 милиона дози от ваксината на Pfizer и BioNTech. Докато в Германия например към същата дата ще бъдат налични едва между 3 и 4 милиона ваксини.

Когато през есента стана ясно, че препаратът на Pfizer и BioNTech показва висока ефективност, Израел започна решително да поръчва. Премиерът Нетаняху лично се е обадил на изпълнителния директор на Pfizer. Израелският журналист Недав Еял не изключва вероятността и парите да са изиграли роля. "Европейският съюз плаща 18 долара за една доза от ваксината, а Израел - 30, както пишат медиите. За Pfizer това има голямо значение."

Експеримент, обречен на успех

Израел може да се превърне в една от първите държави по света, в която да се види как животът отново се нормализира след ваксинациите. "Израел е добро експериментално поле за ваксинации. Тъй като населението е сравнително младо, е необходимо по-кратко време за ваксинирането на всички хора от рисковите групи", смята Недав Еял.

Управляващите не искат да губят време. Последният план: ваксинационни центрове, които да работят денонощно. Седем дни в седмицата.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 23 гласа.

Свързани новини