Европейската комисия си постави за цел бързо да ваксинира 70% от всички възрастни в ЕС, но към момента данните показват, че ваксинацията срещу коронавирус протича бавно. Особено в България, пише „Политико”.
Изданието изчисли, че ако темповете на имунизиране срещу COVID-19 се запазят, блокът ще е ваксинирал само 15% от населението до месец септември. Въз основа на средната стойност за последните дни, ЕС трябва да увеличи петорно ваксинациите, за да постигне целта си. „Политико” пише, че при сегашните темпове ЕС може да постигне поставената цел от 70% чак през март 2024 година.
В края на опашката е България, която ще приключи с ваксинирането чак през 2040 г., ако продължава така. България трябва да увеличи 29 пъти броя на ваксинациите, за да навакса изоставането си. Към този момент Малта е „шампионът” на ЕС – тя би могла да изпълни целта на Комисията навреме. Великобритания, която вече не е член на ЕС и започна по-рано ваксинирането, може да ваксинира 83% от възрастното си население до края на лятото, ако продължава със същите темпове.
Данните на Единния информационен портал показват, че за последното денонощие в България са били ваксинирани само 24 души. Общият брой на ваксинираните лица в страната ни до момента е 26 143. Статистическите данни на сайта Our World in Data показват, че в България броят на поставените ваксини на 100 души от населението е 0.35. За справка в Израел, която е на първо място в света по ваксинации, броят на поставените дози ваксина (на 100 души) е 41.77. На второ място са Обединените арабски емирства (25.15), следвани от Великобритания (10.05), Бахрейн (8.47), САЩ (6.2) и Дания (3.51).