Отидете към основна версия

2 800 20

Локдаунът се отразява пагубно на децата ни

  • пандемия-
  • училище-
  • коронавирус

За тях коронавирусът вече е част от нормалността

Снимка: Shutterstock

В пандемията все повече деца страдат от страхови неврози, депресия, трудности с концентрацията, проблеми със съня, наднормено тегло. Германските педиатри бият тревога. Ситуацията е драматична.

"В последните три седмици преди Коледа в кабинета ми дойдоха трима тинйейджъри с множество дълбоки драскотини по ръцете. Тогава вече ми беше пределно ясно, че нещо не е наред", казва педиатърът Аксел Гершлауер от Бон. Обикновено подобни пациенти идват доста по-рядко при него - трима на шест месеца, посочва докторът. Той знае много добре как пандемията се отразява децата и младежите в Германия - д-р Гершлауер е говорител на Федералния съюз на педиатрите за района на Северен Рейн.

Все повече деца имат психически проблеми

"През последните месеци темите тотално се изместиха - все по-често се стига до психически проблеми. Дали ще говорим за страхови неврози, проблеми с концентрацията или със съня - през последните месеци всички тези случаи зачестиха драматично", казва педиатърът.

Аксел Гершлауер редовно разговаря със свои колеги. И при тях редовно идват деца с психически проблеми. Освен това зачестяват и случаите на поведенчески промени, на забавено езиково развитие, на напълняване. Все повече семейства се оплакват от значително по-голяма консумация на медийно съдържание при децата си, а и все по-често родители вече не водят децата си на контролни медицински прегледи. Всичко това се потвърждава и от актуално допитване до 347 психотерапевти в Германия.

Трудно е на този етап да се посочат всички последици от локдауна върху 13-те милиона деца и младежи в Германия. Не на последно място и заради посегателствата срещу малолетни, които остават скрити и за които детските лекари рядко научават. Едно е сигурно: Германия ще трябва да инвестира много време и пари, за да върне обратно в правилния коловоз стотици хиляди момичета и момчета. "Това ще бъде много трудоемка задача. През следващите две години ще се нуждаем от план и от много повече персонал. Със сигурност ще ни трябват 50% повече психотерапевти", убеден е Аксел Гершлауер.

116111 - горещата телефонна линия за деца

От 40 години в Германия съществува гореща телефонна линия за деца, които се нуждаят от помощ. И ако до неотдавна водещите теми на телефон 116111 са били например първи любовни вълнения, получена двойка в училище или спор с родителите, сега на преден план излиза темата за психическото здраве и самотата. "Вече и 8-годишни деца се обаждат. И все повече малолетни се сблъскват с насилие", казва в тази връзка Ана Захариас от горещия телефон. През 2020 година общо 461 000 деца и младежи са набрали номер 116111.

И все повече разтревожени майки и бащи звънят на съответния телефон за родители - след като децата им заспят вечер. През 2020 обажданията на тази линия са скочили с 64 процента, казва Захариас. И изобщо вече не става въпрос за съвети, свързани с пубертета, раздялата на детето с гадже след кратка връзка или пък със спорове в семейството. Водеща тема отново е локдаунът, който всеки ден играе по нервите и на родителите, и на децата.

А как се справят най-малките?

Как обаче се отразява локдаунът на най-малките? "Когато родителите са страхуват, това се отразява директно и на децата", казва Ула Баумгертнер-Шмеинг, която от 18 години работи в Германския съюз за закрила на децата. Тя разказва за една майка, чийто син не желаел да ходи на детска градина, защото се страхувал да не се зарази с вируса. "Оказа се обаче, че майката е тази, която се страхува и която е предала този страх върху детето", казва социалната педагожка.

В Бон тя води група за консултации за родители и деца. В момента нейната група се посещава от около двайсетина деца, повечето от които на възраст под 3 години. Тези малки дечица не познават друг свят, освен този с маските. Свят, в който не можеш да се събираш с много други деца и в който трябва редовно да си миеш ръцете. "Най-малките вкарват това и в игрите си, например като слагат маски на плюшените си играчки. За тях коронавирусът вече е част от нормалността", казва Ула Баумгертнер-Шмеинг.

Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 8 гласа.

Свързани новини