Отидете към основна версия

2 480 5

COVID-19: Препятствията пред САЩ

  • сащ-
  • препятствия-
  • пандемия-
  • коронавирус-
  • мерки-
  • джо байдън-
  • ограничения-
  • жертви

Американците все още не трябва да се отпускат

Снимка: БГНЕС/ EPA

Губернаторът на Мериленд Лари Хоган обяви, че хоспитализациите от COVID-19 в неделя са намалели под 1000 за първи път от 16 ноември и сега са повече от половината по-малко от пика през януари, съобщава Си Ен Ен, пише агенция БГНЕС.

„Всеки ден се приближаваме с една крачка към преодоляването и изкореняването на тази пандемия“, казва Хоган в изявление. „Но ние трябва да останем бдителни и да продължим да правим нещата, които пазят нас, нашите семейства и нашето общество“. Губернаторът на Кентъки Анди Бешир заяви, че щатът вече шеста поредна седмица е в период на намаляване на случаите на COVID-19. Във видео съобщение в Tуитър той каза, че има “ярка светлина пред нас”, с помощта на ваксините. Но американците все още не трябва да се отпускат, многократно предупреждават експерти.

“Обнадеждаващо е положението, в което се намираме”, каза д-р Ашиш Джа, декан на Университетското училище за обществено здраве в Браун, пред Си Ен Ен в неделя. „Сега имаме няколко препятствия по пътя“. Сред най-големите опасности в САЩ са регистрираните близо 1700 случая на британския, южноафрикаски и бразилски варианти на COVID-19, показват данни на Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC). Агенцията заяви, че вероятно не представлява общия брой случаи на варианти в цялата страна, а само тези, които са открити при тестване на положителни проби за COVID-19. По-голямата част от тези случаи са силно заразен вариант B.1.1.7, който е открит за първи път във Великобритания. Експерти от Университета във Вашингтон, Институт за здравни метрики и оценка (IHME) заявиха, че макар този вариант вероятно да представлява по-малко от 20% от настоящите инфекции в САЩ, този брой вероятно ще скочи до 80% в края на април.

С вариантите, които заплашват ново увеличение на случаите на COVID-19 и броя на все още недостатъчните ваксинации, за да окажат значително влияние върху хода на пандемията, как ще се развият нещата в следващите няколко месеца до голяма степен зависи от действията на американците, каза екипът на IHME. „Управлението на епидемията през следващите четири месеца зависи основно от увеличаване на ваксинацията, опит за увеличаване на желаещите да бъдат ваксинирани, поне три четвърти и силно насърчаване на продължаването на използването на маски и избягване на ситуации, при които е вероятно предаването, като например отиване на вечеря, посещение на барове или срещи на затворени места с хора извън дома “, написа екипът в брифинг. Американската медицинска асоциация, Американската болнична асоциация и Американската асоциация на медицинските сестри също настояха за непрекъсната бдителност срещу вируса. „С новите и по-заразни варианти на вируса, циркулиращи в САЩ, сега не е моментът да намалим бдителността си и да намалим мерките, за които знаем, че ще работят за предотвратяване на повече заболявания и смърт: носенето на маски, физическо дистанциране и често миене на ръцете“, се казва с съвместно изявление.

Въпреки че ваксинацията вече е започнала в САЩ, маските ще продължат да играят съществена роля, за да спомогнат за забавяне на разпространението на вируса и следователно да намалят шансовете за възникване на допълнителни мутации. Научни доказателства, че маските работят за предотвратяване на вирусно предаване, са ясни от близо година, отбеляза един експерт. “Доказателствата бяха доста убедителни миналия март или април, че еднаквото използване на маски за лице ще намали предаването на това заболяване”, каза д-р Франсис Колинс, директор на Националния здравен институт, по време на интервю в Axios. “Маската не е нищо повече от животоспасяващо медицинско изделие и въпреки това тя беше категоризирана по много други начини, които не бяха фактически, научни и откровено опасни”, добави той. “И мисля, че може да се твърди, че в резултат на това са загинали десетки хиляди хора”. САЩ също имат невероятно мощен инструмент срещу вируса: ваксини. Досега над 43,6 милиона американци са получили поне първата си доза ваксина, показват данните на CDC, докато около 18,8 милиона са получили и двете дози. Това означава, че приблизително 5,7% от населението на САЩ е напълно ваксинирано, далеч от процента, от който страната ще трябва да се доближи до стадния имунитет.

Някои държави все още се борят с недостига на доставки, проблемите със собствения капитал и след миналата седмица закъснения, причинени от силни зимни бури. Антъни Фаучи прогнозира, че САЩ ще наваксат с тези закъснения. “Очевидно това е неуспех, защото бих искал да видя постоянния поток от ваксини, достигащ до ръцете на хората, но можем да наваксаме доста добре”, каза той пред Ен Би Си.. “Това е временно препятствие и когато просто, поставите крак върху педала и наистина натиснете, ще ви отведе там, където трябва да бъдем в средата на седмицата”, каза той. За да се ускорят ваксините, някои експерти предлагат на САЩ да обмислят отлагане на вторите дози от ваксината, така че хората да получават повече първи дози. И двете ваксини на американския пазар, разработени от „Pfizer-BioNTech“ и „Moderna“ изискват две дози, втората от които трябва да се прилага съответно 21 дни и 28 дни след първата. Фаучи заяви пред Си Ен Ен, че в момента САЩ се придържат към графика на ваксините, подкрепен от данни от клинични изпитвания. “Науката насочва директно към продължаване на това, което знаем … от клиничното изпитване”, каза той.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини