Чехия и Словакия, които са подложени на огромен натиск от пандемията от коронавирус, ще получат по допълнителни 100 000 дози ваксина на Пфайзер/Бионтех от своите партньори в ЕС, предаде ДПА, съобщи БТА.
Двете страни са сред най-засегнатите от пандемията в света, а болниците им са препълнени и страдат от липса на персонал. Чешката република е получила също предложение за заем от 100 000 дози ваксина от Франция и за по-малки количества от Израел и някои германски провинции. Съседна Австрия също обяви, че ще получи допълнителни ваксини от ЕС, тъй като се бори със силно заразния южноафрикански вариант на коронавируса. Същевременно Ройтерс съобщава, че Чехия е поискала доставка на произвежданата от китайската компания Синофарм ваксина.
Президентът на Чехия Милош Земан, който отдавна лобира за по-близки отношения с Китай и Русия, е поискал от китайския си колега Си Цзинпин доставка на ваксината на Синофарм. Президентът на Чехия е действал по искане на премиера Андрей Бабиш, уточни говорител на Земан. Говорител на Бабиш обаче каза за Ройтерс, че няма информация за подобно нещо. В четирипартийната управляваща коалиция в Словакия пък настана смут, след като се разбра, че премиерът Игор Матович е заобиколил партньорите си и е поръчал доставка на руската ваксина "Спутник V", съобщава Ройтерс.
По-малкият коалиционен партньор "За люди" (За хората) заплаши да напусне коалицията, а партията "Свобода и солидарност" призова за промени в кабинета, съставен след изборите преди една година. След съседна Унгария, Словакия стана втората държава от Европейския съюз, купила "Спутник V". Руската ваксина срещу COVID-19 не е одобрена от Европейската агенция по лекарствата. Първата пратка от 200 000 дози от общо два милиона, закупени от Словакия, пристигна на 1 март и бе посрещната лично от премиера Игор Матович.