Отидете към основна версия

2 949 17

Германия: ваксини, коронавирус и политика

  • германия-
  • коронавирус-
  • ваксина-
  • ангела меркел

Във федералната република в момента са допуснати две РНК-ваксини - на компаниите „Пфайзер“ и „Бионтех“ и на „Модерна“

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Временно в Германия хората под 60 години, които са били ваксинирани срещу Covid-19 с „АстраЗенека“, ще получат втора доза от РНК ваксина, съобщи Дойче Веле. Това ще стане след като постоянната комисия по ваксинациите към института „Роберт Кох“ преработи своите указания.

В новия текст се казва, че „на хората, ваксинирани за първи път с британската ваксина, се препоръчва втора доза с някоя от РНК-ваксините 12 седмици след първата инжекция“. Дългият период се налага, тъй като липсват проучвания за безопасността от съчетаването на два различни типа ваксини.

Правилото, което се въвежда, е временно, и ще важи докато се появят достатъчно надеждни научни данни, отбелязва Дойче Веле.

В Германия в момента са допуснати две РНК-ваксини - на компаниите „Пфайзер“ и „Бионтех“ и на „Модерна“.

Вчера Нидерландия обяви спиране на ваксинацията с препарата на „АстраЗенека“ на хора под 60 години, след като жена почина малко след имунизация.

Същевременно Германия не успява да намали броя на заразените с коронавирус. Затова критиката срещу правителството е основателна, смята проф. Натали Бенке от университета в Дармщад. Пред БНР тя обясни какви са причините за неубедителните решения в ограничителните мерки в година на парламентарни избори:

„На прага на парламентарните избори Християндемократическият съюз губи подкрепа. Същевременно не се знае кой ще бъде номиниран за канцлер. Нажежената политическа обстановка вероятно пречи да се вземат добре обмислени решения“.

Споровете между централната и регионалните власти в Германия за и против пълен локдаун за Великден предизвика обществена дискусия дали федералното устройство на страната пречи в борбата срещу пандемията.

Политологът проф. Михаел Кос коментира за предаването "Събота 150":

„Конституцията не казва как се бори пандемия. Но тя позволява на провинциите да вземат самостоятелни решения. Проблемът е, че не искат да го правят. Големият проблем на Германия е, че никой не иска да прави политика“, каза Кос.

Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 9 гласа.

Свързани новини