Що се отнася до препоръчаната възраст за прилагане на ваксината на AstraZeneca, Европа действа напълно разединено. А и отделните държави променят постоянно препоръките си в съответствие с актуалните данни. Моментната картина изглежда така:
Спорове за страничните явления
В края на януари Европейската агенция по лекарствата ЕМА даде одобрението си за ваксината на AstraZeneca. Постоянната имунизационна комисия в Германия обаче препоръча препаратът да се използва само при хора под 65 години, поради липсата на достатъчно данни за по-възрастните.
На 11-а март Постоянната имунизационна комисия допусна употребата на ваксината и за хората над 65, след натрупването на необходимата информация за ефективността ѝ в тази възрастова група. В същия ден Дания спря ваксинациите с AstraZeneca. Причината: няколко души са получили тромбози на мозъчните вени след поставянето на препарата. Един от тях е починал.
И докато Германия продължава да имунизира, Нидерландия, България и Исландия също спряха ваксинарането с препарата на AstraZeneca. Последваха ги Франция, Испания, Португалия, Италия, Словения, Люксембург. На 15-и март и Федералната република прибягва до това решение.
Три дни по-късно ЕМА обяви ваксината за достатъчно сигурна. Ден по-късно Германия поднови имунизациите с AstraZeneca за всички, без възрастови ограничения.
След като броят на установените случаи на тромбози на мозъчните вени специално при по-младите жени нарасна, федералното правителство, по съвет на Постоянната имунизационна комисия, взе решението с препарата на AstraZeneca да бъдат ваксинирани само хората над 60 години.
Ден по-късно ЕМА обяви, че няма достатъчно доказателства за опасни странични явления на ваксината, поради което не налага възрастови ограничения. На седми април, след поредната проверка, от ЕМА заявиха, че макар да имало връзка между ваксинациите и редките тромбози, предимствата на препарата надделяват над рисковете, които той създава. И отново агенцията не се произнесе за ограничения във възрастта на имунизираните. Същия ден британската имунизационна комисия оповести, че заради страничните явления AstraZeneca ще се прилага само при хора над 30 години. Във Великобритания до края на март са поставени над 20 милиона дози от препарата.
ЕМА има правото само да отправя препоръки към страните членки на ЕС - те решават самостоятелно дали да разрешат употреба на ваксината. Така се стига и до сериозни различия в политиката на отделните държави за прилагането на препарата на AstraZeneca:
Страни, които не ваксинират с AstraZeneca
След като 60-годишна жена почина седмица след имунизацията с AstraZeneca от тромбоза на мозъчните венозни синуси, Дания спря на 11-и март използването на ваксината. Същия ход предприе и Норвегия, която не е членка на ЕС. И до днес двете държави не са подновили имунизациите. Засега забраната за използване на ваксината важи до средата на април.
Имунизации само за хората над 70
Исландия, което също не е членка на ЕС, спря ваксинациите с AstraZeneca на 11-и март, подобно на Дания и Норвегия. След което обаче на 24-и март обяви, че препаратът ще се прилага при хората над 70 години.
Имунизации само за хората над 65
И Финландия съобщи на 24-и март, че след временното прекратяване ще започне да използва отново ваксината на AstraZeneca, но само за хората над 65. Швеция се присъедини. Прави впечатление, че държавите в северната част на Европа са тези, които въвеждат най-високи възрастови ограничения или решават напълно да преустановят използването на препарата.
Имунизации само за хората над 60
И след последните препоръки на ЕМА, предвиждащи масово използване на ваксината независимо от възрастта, Германия остана на позицията си да прилага препарата само при хората над 60 години. Така стоят нещата и в Италия и в Нидерландия, подобен ход планират Испания и Португалия.
Имунизации само за хората над 55
Във Франция и в Белгия пък могат да бъдат имунизирани и хора, които са с пет години по-млади. В тези две държави ваксинациите с AstraZeneca са възможни от 55 години нататък.
Имунизации само за хората над 30
Британските здравни власти обявиха изненадващо - непосредствено след препоръката на ЕМА за свободно прилагане на ваксината - че ще я прилагат само при хора над 30 години.
Без ограничения
Австрия следва препоръките на ЕМА и продължава да ваксинира всички пълнолетни, независимо от тяхната възраст, с AstraZeneca. В България ваксинирането също продължава, но "с повишено внимание при жените под 60 години".
Автор: Марко Мюлер