Отидете към основна версия

3 355 15

Пандемията вилнее в Полша. Здравната система е в колапс.

  • полша-
  • пандемия-
  • коронавирус-
  • заразени-
  • колапс-
  • европа-
  • лекари-
  • болници

Респиратори има, но лекари няма

Снимка: БГНЕС/ EPA

От седмици поляците се надяват на обрат в развитието на пандемията. Засега обаче напразно. В петък (16.4) здравното министерство във Варшава обяви, че новите случаи за едно денонощие са 17 847. Още по-смущаващ е броят на починалите - 595 в рамките на 24 часа.

В някои дни жертвите на пандемията надминават 900. Това нарежда 38-милионна Полша сред първите в света по смъртност от коронавирус. През първото тримесечие на 2021 година извънредната смъртност – т.е. тази над обичайната - е била с 24% по-висока от смъртността през последните три години. И докато медиците от интензивните отделения в Германия предупреждават, че може да се стигне до претоварване, здравната система на Полша вече е в състояние на колапс. Екипите на спешната помощ не смогват да достигнат до всеки нуждаещ се.

Опашки от линейки

Пред спешните центрове се извиват опашки от коли с чакащи пациенти, които се надяват да намерят свободно легло. “Не издържаме повече. Това е истинска сеч. Няма как да го кажа по друг начин”, казва пред вестник “Ди Велт” санитар от спешната помощ във Вроцлав. Думите му са в противоречие с официалните съобщения на властите. “Искам ясно да подчертая, че полското общество може да се чувства сигурно - както по отношение на нужните легла в болниците, така и на апаратите за обдишване”, заяви президентът Анджей Дуда наскоро. Санитарят от Вроцлав обаче рисува съвсем друга картина. Когато започва своята смяна, той редовно заварва опашка от над 100 пациенти, които е нямало как да бъдат приети. “Всичко е задръстено от болни. Хората имат задух, а са принудени да чакат вкъщи по 12 часа, без да могат да получат помощ”.

В цял Вроцлав има едва 27 линейки, които не смогват да обслужат всички болни. Служителят в спешното отделение разказва, че проблемите не свършват, дори когато болният е докаран в лечебно заведение. “Полша вече не е бедна страна, можем да си купим респираторите, които са ни нужни. Но просто няма персонал”, обяснява той. По данни на Евростат, Полша е страната в ЕС с най-малко лекари на глава от населението в ЕС - 238 на 100 000. За сравнение в Германия се падат по 431 на 100 000 души. Причината е в емиграцията на много специалисти, напуснали родината си заради ниските заплати. Мнозина от лекарите в Полша получават по около 1800 евро брутна месечна заплата. А цените на хранителните стоки и наемите във Варшава са дори по-високи от тези в Берлин.

Респиратори има, но лекари няма

"Да се ​​каже, че персоналът е на предела на възможностите си, би било твърде малко. Системата се срина, грижата вече не може да бъде гарантирана", разказва ревматологът Бартош Фиалек, който също е работил в COVID-отделение. Пред болницата му се образували опашки от линейки. "Оказваме спешна помощ в линейките и след това решаваме кого можем да приемем". Фиалек споделя и друга своя тревога: все по-голяма част от пациентите са млади хора. Здравните власти в Полша вече обявиха, че удължават локдауна в страната до 25 април. Училищата остават затворени, както и хотелите, фризьорските и козметичните салони. В болниците в страната към момента се лекуват над 33 000 пациенти с коронавирус. Повече от 3400 от тях са в интензивни отделния.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 4 гласа.

Свързани новини