Турция е шокирана. Правителството въведе пълна забрана за продажбата на алкохол по време на започналия днес (29 април) триседмичен нов локдаун. Мнозина обаче се опасяват, че това е не просто временна мярка, а тренировка за ислямското бъдеще на страната, коментира „Дер Щандарт“ и пояснява, че възмущението в Турция е огромно.
„Ердоган забранява нашия начин на живот“, написа големият опозиционен вестник „Джумхуриет“, а редица експерти са на мнение, че мярката е напълно конрапродуктивна. Мнозина в Турция и бездруго подозират, че президентът използва ограничителните мерки срещу пандемията за свои цели, отбелязва австрийското издание.
Строг локдаун
Новият локдаун в Турция влиза в сила от 29 април, но за първи път той сега съдържа и забрана за продажбата на алкохол. До 17 май ще останат затворени всички търговски обекти, в това число ресторанти и кафенета. Гражданите на страната имат право да напускат домовете си само по неотложни причини, към които спада и пазаруването на хранителни продукти. Пътуванията между населените места са позволени само с предварително разрешение.
Щом стана ясно, че се задава забрана за продажбата на алкохол, магазините бяха направо щурмувани от хора, които се опитват да се запасят с алкохолни питиета. Богатата трапеза с ракия, салати и множество предястия е характерна за семействата, празнуващи Рамазана. В някои магазина на Истанбул щурмът на клиентите бил толкова голям, че не се налагало бутилките с алкохол да бъдат подреждани по рафтовете – те се разпродавали мълниеносно, съобщава „Райнише пост“. Според критиците на решението, то е част от дългогодишната и тенденциозна политика на консервативното правителство на Ердоган. Пандемията служи на правителството като параван за забраната на алкохола, каза бившият културен министър Фикри Саглар. Други припомнят, че управляващите в Турция първо вдигнаха акциза на алкохолните напитки, после забраниха продажбата на алкохол след 22 часа, а накрая и продажбата на алкохол по време на уикенда. От сектора очакват фалита на голяма част от 160-те хиляди магазини, след като бъдат затворени за три седмици.
Рекордни продажби
Възмущението срещу забраната за продажба на алкохол е огромно най-вече в големите градове и по крайбрежията на Средиземно и Егейско море – където са и центровете на опозицията срещу Ердоган. В малките населени места из Анадола, където и бездруго не се консумира алкохол, забраната не развълнува никого. Ако с това решение Ердоган е искал да ядоса своите противници, със сигурност е успял. Но ако смята, че ще откаже турците от чашката – явно е сбъркал, коментира „Райнише Пост“. Производителите на алкохолни напитки обявиха, че са продавали толкова бутилки, колкото иначе само по време на новогодишните празници.